27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek o potrzebie kultury spotkania

Ocena: 0
317

Do tworzenia kultury spotkania i solidarności oraz wspierania na świecie pokoju zachęcił Papież uczestników międzynarodowego spotkania „Morze Śródziemne, port braterstwa”.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 2.0


Wydarzenie zorganizowane przez włoską diecezję Ugendo-Santa Maria di Leuca odbywało się w symbolicznym miejscu: na cyplu, który wieńczy koniec „obcasa buta”, jaki tworzy tam Półwysep Apeniński, stanowiąc dla starożytnych swoisty „kraniec świata”. Stąd również lokalne sanktuarium Matki Bożej nosi nazwę „de Finibus Terrae”.

Do tej właśnie świątyni przyjechało 250 młodych z 31 krajów świata, wyznających różne religie, by dać wyraz potrzebie braterstwa oraz współpracy narodów na rzecz pokoju i jedności.

„Zachęcam tamtejszą wspólnotę chrześcijańską, młodych pochodzących z krajów wokół Morza Śródziemnego, jak też wszystkich ludzi dobrej woli, by uznali obecność tak licznych braci oraz sióstr migrantów za szansę na wzrastanie w człowieczeństwie, szansę spotkania i dialogu, a także zobaczyli w tym okazję do głoszenia i dawania świadectwa Ewangelii miłości – napisał Franciszek w przesłaniu. – Życzę, aby wasze ważne spotkanie wzbudzało coraz hojniejsze zaangażowanie na rzecz kultury gościnności i solidarności, wspierając w ten sposób pokój i braterstwo między narodami”.

W spotkaniu „Morze Śródziemne, port braterstwa” brali udział przedstawiciele włoskich organizacji katolickich, które zajmują się pomocą uchodźcom oraz kwestią migracji. Rzeczniczka jednej z nich, Centro Astalli, Donatella Parisi zwraca uwagę na uniwersalność papieskiego orędzia.

– Papież Franciszek kieruje przesłanie do 250 młodych zgromadzonych na Półwyspie Saletyńskim w regionie Apulii. Jednakże to przesłanie powinno trafić do wszystkich młodych na świecie: otwórzcie się, chciejcie coś poznać, bądźcie ciekawi, bo drugi człowiek i spotkanie z nim to zawsze szansa na fundamentalny wzrost. Papież idzie tu całkiem pod prąd, kompletnie zmienia perspektywę: migranci to ktoś, kto może nas uczynić lepszymi. To przesłanie bardzo leży na sercu Centro Astalli – dodała rzeczniczka humanitarnej organizacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter