19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: by pokonać głód potrzebne rozwiązanie konfliktów i zgoda w sprawie klimatu

Ocena: 0
696

Papież Franciszek apelował w poniedziałek w Rzymie w swym wystąpieniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o rozwiązanie konfliktów na świecie i powstrzymanie zmian klimatycznych, bo tylko tak można położyć kres głodowi.

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Franciszek odwiedził siedzibę FAO z okazji Światowego Dnia Żywności. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem „Zmienić przyszłość migracji. Inwestować w bezpieczeństwo żywnościowe i rozwój wiejski”.

W przemówieniu papież podkreślił, że walka w głodem na świecie wymaga rozwiązania trwających konfliktów i reakcji na zmiany klimatyczne. One – jak zaznaczył – stanowią źródło problemów.

Aby rozwiązać konflikty, będące przyczyną migracji i niedożywienia milionów ludzi konieczne jest „totalne zobowiązanie na rzecz stopniowego i systematycznego rozbrojenia, przewidzianego w Karcie Narodów Zjednoczonych, jak i położenie kresu ponurej pladze handlu bronią” – oświadczył papież.

Trzeba “zaproponować zmianę stylu życia, wykorzystania zasobów, kryteriów produkcji, konsumpcji” – apelował Franciszek. Wzywał do zwalczania zjawiska marnowania żywności.– Nie możemy myśleć: inny to zrobi – dodał.

Papież zaapelował o “konkretną i praktyczną zgodę”, by uniknąć “najtragiczniejszych” skutków zmian klimatycznych, które – jak zaznaczył – „spadają na najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych.

Skrytykował “zaniedbania” wobec “delikatnej równowagi ekosystemów” i chęć manipulowania planetą oraz jej kontrolowania.

W swym wystąpieniu papież ocenił, że w dyskusji na temat migrantów “niedopuszczalne” są “językowe sofizmaty, które nie przynoszą zaszczytu dyplomacji” i „sprowadzają ją do sztuki tego, co możliwe i jałowych ćwiczeń, by usprawiedliwić egoizm i bierność”.

Migrant – mówił Franciszek – jest „bezbronny”, bo jest ofiarą przemocy „bądź gorzej, obojętności, nietolerancji i wykluczony przez nienawiść”.

Konieczne jest, wskazywał papież, “nie tylko zagwarantowanie koniecznej produkcji i sprawiedliwej dystrybucji owoców ziemi, co musi być kwestią oczywistą, ale zapewnienie każdemu człowiekowi prawa do wyżywienia zgodnie z własnymi potrzebami”. – To cel, w którym stawką jest wiarygodność całego międzynarodowego system – oświadczył.

Apelował o to, by wykraczać poza działania “kryzysowe”. Franciszek oświadczył ponadto, że zmniejszenie liczby osób do nakarmienia to fałszywe rozwiązanie problemu głodu na świecie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter