5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętamy o Wyklętych?

Ocena: 0
420

Prawda o II wojnie światowej staje się dzisiaj elementem walki politycznej. - mówi dr. Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

 

fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz/CC BY 2.0, Link

Czy jako społeczeństwo pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych?

Ten fragment naszej historii przez dziesięciolecia był wymazany z ludzkiej pamięci lub funkcjonował poprzez obraz nadany mu przez władze komunistyczne. Do naszej pamięci na dobre powraca dopiero od kilkunastu lat, a przed dziesięciu laty ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to jedno z najmłodszych świąt, wyrosłe z oddolnej aktywności wielu środowisk młodzieży i nielicznych historyków, którzy po 1989 r. zaczęli o Żołnierzach Wyklętych pisać. Po swoim powstaniu wsparł te inicjatywy i zainicjował badania na szeroką skalę Instytut Pamięci Narodowej, a szczególną rolę odegrał w tym dziele śp. prezes Janusz Kurtyka i naukowcy wokół niego skupieni. Dzisiaj to święto stało się trwałym elementem naszej tożsamości, ale niestety wiedza o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci, jakie były ich losy, nie jest aż tak znacząca, jak byśmy mogli wnioskować z obecności tej tematyki w mediach. Nawet badania socjologiczne pokazują, że choć akceptacja młodego pokolenia dla Żołnierzy Wyklętych wynosi blisko 90 procent, to połowa z nich nie wie, kim byli.

 

Dlaczego potrzebujemy takich świąt jak 1 marca, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Pamiętać o tych, którzy w przeszłości podejmowali walkę w imię odzyskania niepodległości, trzeba cały czas, ale ten dzień ma być oddaniem im hołdu przez państwo. Kim byli Żołnierze Wyklęci? To żołnierze Armii Krajowej, struktur podziemia narodowego walczących z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej. Sytuację, w jakiej znaleźli się po wkroczeniu armii sowieckiej, oddaje ostatni rozkaz wydany przez komendanta głównego AK gen. Leopolda Okulickiego: „Nie jest to jednak zwycięstwo słusznej sprawy, o którą walczymy od roku 1939. W istocie bowiem – mimo stwarzanych pozorów wolności – oznacza to zmianę jednej okupacji na drugą”. Polska nie stała się państwem wolnym i niepodległym, a z nadzieją na jej odzyskanie przez pięć lat walczono z okupantem niemieckim i ponoszono wszelkie cierpienia. Wojna się skończyła, a ich witały plakaty z napisami „AK – zapluty karzeł reakcji” i czekały więzienia NKWD i UB, wywózki w głąb Związku Sowieckiego. Przed rokiem IPN otworzył na warszawskiej Pradze placówkę edukacyjną w siedzibie NKWD, w miejscu, przez które przeszli żołnierze konspiracji, działacze Polskiego Państwa Podziemnego, m.in. sądzeni później w procesie szesnastu w Moskwie. Na ścianach piwnic pozostały dziesiątki nazwisk i wyryte napisy, ilustrujące, jak traktowano tam więzionych, skoro pisali: „śmierć naszym wybawieniem”.

1 marca 1951 r. z wyroku komunistycznego sądu zamordowano członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim, a wszyscy mieli przeszłość w Armii Krajowej. Płk Ciepliński pozostawił grypsy będące testamentem jego pokolenia. IPN wydał kolejną już ich edycję i zadba, żeby publikacja trafiła do każdej szkoły średniej. Wciąż bardzo wymownie brzmią słowa płk. Cieplińskiego „Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość”.

 

Jak przebiegają obecnie prace poszukiwawcze ofiar systemu komunistycznego?

Prace poszukiwawcze i ekshumacje są jednym z najistotniejszych elementów działalności IPN. Chcemy odnaleźć każdą ofiarę systemu komunistycznego. W ubiegłym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, prace miały nieco mniejszy zasięg niż w latach poprzednich, ale były prowadzone w słynnym praskim Więzieniu Karno-Śledczym nr III, tzw. „Toledo”. Jak najczęściej można rozpoznać ofiary? Towarzyszą im orzełki, święte medaliki, ryngrafy, różańce. Te przedmioty wiele mówią o świecie wartości, z którego wyrastali Żołnierze Wyklęci, i o tym, co było dla nich oparciem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter