28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętajmy - dziś Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. WIDEO

Ocena: 0
587

Peter Mansfeld - najmłodsza ofiara represji po rewolucji 56 roku na Węgrzech. Powieszony w wieku zaledwie 18 lat. Edek i Mala - historia niezwykłej obozowej miłości. Po nieudanej próbie ucieczki oboje giną w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz -Birkenau. Jak co roku, 23 sierpnia Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przypomina o ofiarach reżimów totalitarnych. Tego dnia, w 1939 roku, został podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow. 

fot. Pablo, lordferguson, flickr, CC-BY-SA

Porozumienie między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim z tajnym protokołem, który zainicjował II Wojnę Światową, określiło ramy współistnienia dwóch reżimów totalitarnych: nazizmu i komunizmu. 

W tym roku - by przybliżyć i wyjaśnić szerszej publiczności znaczenie tych wydarzeń - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przygotowała dwa spoty przedstawiające tragiczne losy ofiar obu reżimów. Pierwszy z nich opowiada historię Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, którzy zdołali zbiec z obozu Auschwitz-Birkenau, ale po dwóch tygodniach natknęli się na niemiecki patrol. Kobietę zatrzymano. Galiński mógł uciec, ponieważ zdążył się schować w ostatniej chwili. Wyszedł jednak z ukrycia i dobrowolnie oddał się w ręce Niemców, by być z ukochaną. 

W drugim ze spotów przywołujemy tragiczny los węgierskiego nastolatka - Petera Mansfelda. Tę poruszającą historię związaną z wydarzeniami węgierskiej rewolucji 56 roku usłyszymy z perspektywy jego matki. 

Spoty będą pokazywane podczas oficjalnych obchodów 23 sierpnia w Budapeszcie (Marsz Pamięci) oraz na spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw Europy Środkowej w Tallinie. Ważnym elementem kampanii Pamiętaj. 23 SIERPNIA są również znaczki z czarną wstążką - symbolem tego dnia, które trafiają do zainteresowanych dzięki instytucjom i muzeom w całej Europie. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w długofalową kampanię, mającą na celu utrwalenie w świadomości Europejczyków daty 23 sierpnia jako symbolu pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych XX wieku. 

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter