19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięci dzieci Syberii

Ocena: 0
784

W Katolickim Zespole Edukacyjnym im. Księdza Piotra Skargi w Warszawie powstaje Miejsce Pamięci Dzieci Syberii.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tablica w holu szkoły upamiętniająca los 120 tys. polskich dzieci wywiezionych po 17 września 1939 r. w głąb ZSRR jest początkiem większego projektu historyczno-dydaktycznego. W zamyśle twórców korzystać z niego mają także uczniowie z innych szkół w kraju i za granicą. Tablicę przygotowaną w pracowni białostockiego plastyka Janusza Tałucia odsłonili 27 września metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i honorowy konsul Polski w Nowej Zelandii Jan Wojciechowski – jeden z żyjących zesłańców.

– Dzisiaj ci ludzie, dzieci Syberii, są z nami i będą dawać świadectwo, jak życie ludzkie może być piękne, mimo że trudne – mówił kard. Nycz podczas Eucharystii poprzedzającej odsłonięcie tablicy. Tułaczkę dzieci porównał z wędrówką Żydów do ziemi obiecanej.

Ks. dr. Sylwester Jeż, dyrektor Zespołu Edukacyjnego, podkreślał obecność kilkudziesięciu spośród ponad 18 tys. byłych młodocianych zesłańców, którym dane było wyjść z ZSRR razem z armią gen. Władysława Andersa. Potem los rzucił ich w różne części świata. Przybyli więc z Meksyku, USA, Nowej Zelandii, RPA i z Polski.

Władze państwowe reprezentowali m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych min. Jan Kasprzyk, przedstawiciele MSZ i MEN. – Przekazujcie wartości, dzięki którym przetrwaliście i zachowaliście miłość do ojczyzny, język, kulturę i religię w waszych sercach – apelował minister Dera.

– Chcemy państwu gorąco podziękować, że mimo tak tragicznych kolei losu nie straciliście nigdy wiary w Boga i w Polskę. Nie straciliście nadziei, że Polska odzyska wolność, że wy do Polski powrócicie. Dziękujemy, że nie straciliście nigdy miłości do Boga i do drugiego człowieka, mimo przejść, które były udziałem waszego życia – mówił minister Kasprzyk. Przypomniał, że historia zsyłek Polaków na Sybir zaczęła się przed 250 laty i trwała aż do lat 50. ubiegłego wieku.

Najbardziej poruszające były świadectwa samych zesłańców o dramatach wywózki z ojczystych stron, o głodzie i wyniszczających warunkach na Syberii oraz o tęsknocie za ojczyzną. Niektórzy z nich podczas wywózki nie byli jeszcze nawet w wieku przedszkolnym.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół Serafinki, złożony z uczennic szkoły podstawowej. W całym Zespole Edukacyjnym im. Księdza Piotra Skargi uczy się 414 osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter