9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć i marzenia

Ocena: 0
719

Papież lubi zaskakiwać. W styczniu ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca. W tę niedzielę przypada pierwszy taki dzień.

fot. Micheile Henderson/unplash.com

Papież wyjaśniał, że często zapominani dziadkowie „są łącznikiem między różnymi pokoleniami, przekazując młodym doświadczenie życia i wiary”. Franciszek od początku pontyfikatu konsekwentnie upomina się o seniorów, podkreślając ich rolę w społeczeństwie. Wspomnieć tu można choćby jego spotkanie z wolontariuszami ŚDM w Krakowie w 2016 r., kiedy to wzywał: „Rozmawiaj z rodzicami, z osobami starszymi, ale zwłaszcza rozmawiaj z dziadkami. Jasne? (…) Pytajcie ich, bo oni są mądrością narodu”. Ustanowienie specjalnego dnia poświęconego osobom starszym jest niejako postawieniem kropki nad i w papieskiej trosce o seniorów. Zresztą, ponad 84-letni papież sam doświadcza radości i słabości podeszłego wieku.

 


WYZWANIE XXI W.

Franciszek dobrze „czyta” współczesny świat, zdaje się rozumieć jego zawiłości. Może to jest dodatkowym powodem, dla którego nawołuje do pamiętania o dziadkach i budowania więzi pomiędzy generacjami. Wszak już teraz eksperci zwracają uwagę, że solidarność międzypokoleniowa i opieka nad dziadkami w rodzinie będzie jednym z największych wyzwań, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć – nie tylko w Polsce, ale w znacznie szerszej skali. Europejskie społeczeństwa się starzeją, a średnia dzietność wynosi 1,53 (dane z krajów UE z 2019 r.).

Polska wypada na tym tle jeszcze słabiej – w 2019 roku współczynnik dzietności wyniósł nieco ponad 1,4; a w 2020 jeszcze spadł do 1,378 (dane Głównego Urzędu Statystycznego). W praktyce oznacza to, że za około 30 lat przeważnie jedno dziecko będzie się zajmować dwojgiem starszych rodziców. Już obecnie co czwarty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. W 2050 roku seniorzy będą stanowili 40 proc. ludności kraju – prognozuje GUS. Stanie się tak, jeśli nie odwrócą się obecne trendy. Minimalny wskaźnik dzietności, aby nie ubywało ludności, wynosi 2,10-2,15 dziecka na kobietę (w wieku rozrodczym).

Wśród problemów „jesieni życia” w bogatych, lecz starzejących się społeczeństwach na pierwszy plan wybija się samotność seniorów. Wielka Brytania i Japonia utworzyły już ministerstwa ds. samotności, Niemcy zastanawiają się nad tego typu rozwiązaniami. W Polsce osoby starsze również doświadczają samotności, jednak nieraz równie mocno doskwierają im niskie emerytury, długie kolejki do lekarzy czy też kłopoty dnia codziennego, jak brak wind w blokach. Masowo budowane w poprzednim ustroju czteropiętrowe bloki nie są wyposażone w windy, a mieszkają w nich często właśnie osoby 60+.

Polityka senioralna to poważny temat dla polityków, zarówno na szczeblu samorządowym, jak i krajowym, oraz szerokie pole działania dla ośrodków analiz społecznych i ekonomicznych, aby na ich podstawie podejmować trafne decyzje.

 


CUDOWNE KOŁDRY

We współczesnym świecie seniorzy napotykają wiele wyzwań. Co roku emeryci padają łupem różnej maści oszustów i naciągaczy. W roku 2020 „mafia wnuczkowa” wyłudziła od nich łącznie 86 mln zł, o 13 mln więcej niż rok wcześniej. Policjanci ostrzegają seniorów, by nie dali się oszukać i nie wierzyli fałszywym wnuczkom czy funkcjonariuszom. Seniorzy są narażeni także na wpływ naciągaczy, kuszących bezpłatnymi badaniami, rabatami czy innymi wyjątkowymi okazjami. W czasie pokazów handlowych sprzedawana jest pościel, garnki czy inne „superprodukty”, zwykle bardzo kosztowne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego trafiają skargi, przygotował zmiany w ustawie o prawach konsumenta, które mają chronić, zwłaszcza seniorów, przed takimi nieuczciwymi praktykami.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter