20 stycznia
niedziela
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Palestyna tematem rozmowy papieża z prezydentem Turcji

Ocena: 0
838

  W środę do papieża Franciszka zadzwonił Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, by wyrazić swe zaniepokojenie sytuacją w Palestynie.

fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Erdogan, który wycofał ambasadora Turcji z Izraela na znak protestu przeciwko krwawemu tłumieniu demonstracji Palestyńczyków w Strefie Gazy, zapewnił Franciszka, że wydarzenia w Strefie Gazy znajdą się w centrum nadzwyczajnego spotkania Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), jakie odbędzie się 18 maja w Stambule.

Przywódca turecki kontaktował się w tej sprawie także z innymi światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Podczas audiencji ogólnej w środę Franciszek wyraził zaniepokojenie z powodu gwałtownych starć w Ziemi Świętej i zaapelował o modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. - Jestem bardzo zaniepokojony eskalacją napięć w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie, a także z powodu spirali przemocy, która coraz bardziej oddala od drogi pokoju, dialogu i negocjacji. Wyrażam swój wielki smutek z powodu zmarłych i rannych, oraz łączę się modlitwą i miłością z wszystkimi cierpiącymi. Powtarzam, że nigdy używanie przemocy nie prowadzi do pokoju. Wojna przyzywa wojnę, przemoc przyzywa przemoc! Zachęcam wszystkie zaangażowane strony i społeczność międzynarodową do ponowienia starań, by zwyciężyły dialog, sprawiedliwość i pokój - powiedział papież.

Demonstracje Palestyńczyków zostały spowodowane otwarciem ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie, co oznacza ostateczne uznanie przez USA tego miasta za stolicę Izraela. Nie godzą się na to Palestyńczycy, którzy chcą, by Jerozolima była stolicą ich państwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -