31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paczka dla Wenezueli. Czwarta edycja programu niosącego pomoc tysiącom uchodźców

Ocena: 0
208

Z ogarniętej kryzysem Wenezueli uciekają miliony ludzi. Najwięcej z nich trafia do Kolumbii, która nie radzi sobie z przyjmowaniem wielkich rzesz uchodźców, cierpiących z powodu niedożywienia. W minionym roku Caritas Polska wsparła blisko 11 tysięcy Wenezuelczyków paczkami z żywnością i bonami zakupowymi. W 2023 r. chcemy dalej rozszerzać nasz program pomocy.

Fot. Caritas Polska - Dystrybucja w Norte de Santander

Wenezuela od 2014 r. pogrążona jest w kryzysie gospodarczym. Ponad 90 proc. ludności żyje w ubóstwie. Hiperinflacja, brak dostępu do żywności i opieki medycznej, przerwy w dostawach wody i prądu zmuszają miliony osób do ucieczki do sąsiednich państw, takich jak Kolumbia, w której żyje już blisko 2,5 mln uchodźców, często w fatalnych warunkach. Kolumbia jest zbyt uboga, by poradzić sobie z napływem Wenezuelczyków, i grozi jej kryzys humanitarny.

Chcieliśmy innego życia

Mam 9-letniego syna. W Wenezueli nie byłam w stanie nawet kupić dla niego mleka. Znikąd nie mieliśmy pomocy

– mówi Anna Hernandez, beneficjentka pomocy Caritas. – Najtrudniejsza była nieprzewidywalność jutra. Opuściliśmy Wenezuelę, ponieważ chcieliśmy innego życia niż życie z dnia na dzień.

Emigracja z Wenezueli nie jest łatwa, po drodze jest wiele przeszkód i wyzwań. Wciąż mamy trudności z dostępem do żywności, opieką medyczną, higieną

– dodaje kobieta.

Inflacja, przemoc i brak perspektyw

Uchodźcy z Wenezueli w drodze do Kolumbii narażeni są na ataki ze strony uzbrojonych bojówek. Po przekroczeniu granicy często nie są w stanie kupić żywności, umówić wizyty u lekarza czy znaleźć legalnej pracy. 

Według badania ONZ ze stycznia 2021 r. aż 56 proc. uchodźców doświadczało poważnych problemów z dostępem do legalnej pracy i służby zdrowia. Migranci pozostają zazwyczaj znacznie ubożsi od Kolumbijczyków, a 64 proc. z nich czuje się dyskryminowanych ze względu na to, że uciekli z Wenezueli.

Statystyki są równie niepokojące, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe.

Niedawno FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, wpisała Kolumbię na listę 20 największych hot spotów głodu. Są to miejsca, w których ludzie mają szczególnie utrudniony dostęp do żywności. Sytuacja jest podobnie ciężka w samej Wenezueli, gdzie z powodu głodu cierpi ponad 17 mln osób

– mówi Anna Pilaszek, kierownik projektu z ramienia Caritas Polska.

Sytuację pogarsza gwałtowny wzrost cen. W 2022 r. ceny żywności w Kolumbii wzrosły o 27 proc. Z powodu inflacji, ubóstwa i przeludnienia najbardziej cierpią dzieci, szczególnie narażone na niedożywienie, nie mogące chodzić do szkoły, a także kobiety, które padają ofiarą przemocy i handlu ludźmi.

Paczki i bony na zakupy

Od 2020 r. Caritas Polska wraz z lokalnymi partnerami – Jeronimo Martins Colombia i Caritas Kolumbia – prowadzi program pomocy humanitarnej pod nazwą Paczka dla Wenezueli w kolumbijskich regionach Norte de Santander, Bogoty i Soachy, gdzie sytuacja uchodźców jest najtrudniejsza. Po pierwszej edycji programu podwoiliśmy jego wartość z 200 do 400 tysięcy euro. Pomoc żywnościowa dotarła do blisko 11 tysięcy osób – w pierwszej kolejności skorzystały z niej rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby starsze i dzieci poniżej 18. roku życia – nie tylko Wenezuelczycy, lecz również
najubożsi Kolumbijczycy. 

Doraźne wsparcie w postaci paczek czy bonów żywnościowych pozwala najbardziej potrzebującym na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jak pokazuje monitoring programu, już tyle wystarcza na podniesienie poziomu życia Wenezuelczyków. Jednak potrzebna jest dalsza pomoc, w tym poprawa dostępu do opieki medycznej, zapobieganie chorobom zakaźnym (takim jak COVID-19) oraz strategie integracji uchodźców. 

Jaka pomoc jest potrzebna w 2023 r.?

W kolejnej, czwartej już edycji programu, wsparcie dotrze do 2192 rodzin wenezuelskich i kolumbijskich – to ponad 10 000 osób. Wraz z partnerami – ponownie Jeronimo Martins i Caritas Kolumbia – skupimy się na dostawach bonów żywnościowych i środków higienicznych, promocji dobrych praktyk higienicznych oraz działaniach integracyjnych  w regionach Cundinamarca oraz Norte de Santander. 

Przekażemy prawie 6000 paczek i voucherów na zakup żywności. Każda paczka zawiera produkty o długim terminie przydatności do spożycia, takie jak ryż, cukier, kawa, olej, fasola, a nawet czekolada. Łącznie to aż 23 kg żywności. W regionie Cundinamarca niemal 1000 rodzin będzie mogło zrealizować elektroniczne vouchery na zakup żywności w sklepach sieci Ara należącej do naszego partnera. 

Ta pomoc to dla nas błogosławieństwo od Boga. Z całego serca dziękuję takim organizacjom jak Caritas Polska i Jeronimo Martins za ich inicjatywy. Niech Bóg wami kieruje, abyście nadal nieśli nam pomoc

– mówi Anna Hernandez.

Jak pomóc?

Pomoc dla potrzebujących można przekazać:
•    dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/wenezuela
•    wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA)
•    wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter