27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarta na wszystkich

Ocena: 0
2315

Znudziły ci się zeszłoroczne rękawiczki? Nie wyrzucaj – przynieś do klubokawiarni. A zziębniętego bezdomnego zaproś tam na zupę.

– Pośredniczymy między darczyńcami a potrzebującymi pomocy – mówi Dariusz Osowski z klubokawiarni „Życie Jest Fajne”. Fot. Monika Odrobińska

Dariusz Osowski z warszawskiej klubokawiarni „Życie Jest Fajne” dziwi się rozgłosowi, jaki zyskała ich akcja. – Dla nas to normalna sprawa. Zajmujemy się osobami wyizolowanymi społecznie, niezależnie od tego, czy są bezdomne, starsze, czy dysfunkcyjne – mówi. – Skupiamy je u nas, by choć trochę zaznały życia społecznego.

Klubokawiarnia powstała, by zapewnić miejsca pracy oraz aktywność społeczną i kulturalną dorosłym obarczonym autyzmem i zespołem Aspergera. Założyli ją Aleksandra Ciechomska, prezes Fundacji „Ergo Sum”, skupiającej rodziców osób z tymi zaburzeniami, Mikołaj Ochmański i Piotr Kęcik. Pracownicy organizują tam koncerty, wystawy obrazów, promocje książek, kolędowanie. Wśród 18 osób spotkamy kilka z dysfunkcjami w różnym stopniu. Paulina niechętnie się wypowiada, za to przepięknie śpiewa i gra na pianinie – umilając pobyt klientom. Wiktor to specjalista od porządku – ściereczka to jego nieodłączny atrybut. Roland realizuje się jako cukiernik – jego mannowiec robi furorę. Ania robi najlepszą szarlotkę na świecie. A Bartek dokumentem o klubokawiarni „A jak człowiek” zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu filmowym w Opolu. Dzięki zaangażowaniu Dariusza Osowskiego będzie współpracował z Teatrem 6. Piętro.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (591), 29 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 8 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter