15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni obrońca Modlina

Ocena: 0
541

Jest najstarszym żyjącym obrońcą Twierdzy Modlin: 12 kwietnia ppłk Stanisław Sierawski skończył 104 lata. Kiedy wybuchła wojna, był w pełni wyszkolonym żołnierzem.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Wielokrotnie odznaczany za walkę w obronie ojczyzny, 9 sierpnia otrzymał od prezydenta Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.


 

Młody dowódca

Dekoracji szacownego weterana dokonał wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, w asyście władz samorządowych, członków rodziny i przyjaciół. Wydarzenie miało miejsce w Gminnym Domu Kultury w Chotomowie. Pan Sierawski, Honorowy Obywatel Gminy Jabłonna, jak zawsze w podobnych sytuacjach, uśmiechał się delikatnie i skromnie, jakby cała uroczystość dotyczyła kogoś innego. Z portretu na ścianie spoglądał na bohaterskiego żołnierza kampanii wrześniowej Marszałek Piłsudski.

W długim życiu żołnierza Września’39 uzbierało się wiele odznaczeń. Stanisław Sierawski otrzymał m.in. Krzyż Walecznych, a w dniu setnych urodzin Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W tych niewielu momentach, kiedy jeszcze opuszcza dom, aby wziąć udział w uroczystościach patriotycznych, lub gdy przyjmuje dziennikarzy, chętnie opowiada o dawnych czasach. A pamięć ppłk Sierawski ma zaskakującą!

Do wojska został powołany w 1937 r. Służył w 32. Pułku Piechoty stacjonującym w Modlinie. W następnym roku skończył szkolenie podoficerskie, ale zamiast do rezerwy został skierowany do Twierdzy Modlin. Tam od 14 września 1939, jako 24-letni dowódca granatników, odpierał ataki Niemców na pierwszej linii frontu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -