Instytut Ordo Iuris złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez twórców „przychodni”, która ma pomagać wykonywaniu aborcji.

Miejsce o nazwie „Przychodnia Aborcyjna Abotak” rozpoczęło działalność 8 marca w Warszawie. Zostało uruchomione przez osoby związane z organizacją Aborcyjny Dream Team. Zgodnie z deklaracjami twórców placówki ma ona na celu wykonywanie aborcji i dostarczanie kobietom tabletek poronnych.
Instytut Ordo Iuris zarzuca osobom prowadzącym „przychodnię” udzielanie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy, obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia oraz nielegalnego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produktów leczniczych.
Akt oskarżenia skierowany jest m.in. przeciwko Justynie Wydrzyńskiej – działaczce aborcyjnej, której proces w związku z podobnym przestępstwem toczy się w Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi.
Instytut przekazał także Komendzie Stołecznej Policji wniosek o dostęp do informacji publicznej w sprawie zaangażowania funkcjonariuszy w ochronę placówki.
Instytut Ordo Iuris zarzuca „przychodni” naruszenie art. 152 par. 2 Kodeksu karnego w związku z art. 124 i art. 125 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, w związku z art. 11 par. 2 k.k. Przepis Kodeksu karnego penalizuje pomocnictwo w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy. Instytut wskazuje w zawiadomieniu, że może to być zrealizowane również poprzez działania wywołujące poronienie farmakologiczne.
W zawiadomieniu wskazano również, że nic nie wskazuje, że działaczki aborcyjne posiadają zezwolenie na tego typu działalność oraz na import środków poronnych.