3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Order Uśmiechu dla papieża Franciszka

Ocena: 0
974

„Za to, że jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć” – tak brzmi oficjalne uzasadnienie decyzji o przyznaniu papieżowi Franciszkowi Orderu Uśmiechu.

2016-04-25 12:17
rk / Warszawa, Leśna (KAI), mz
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

O sześciu nowych laureatach tego zaszczytnego i jedynego w świecie odznaczenia przyznawanego przez dzieci poinformowała Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. Papieżowi Franciszkowi przypadnie Order Uśmiechu o numerze legitymacji 1000.

Wnioski o order dla Franciszka złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie oraz jedenaście pojedynczych osób.

„Ojciec Święty kocha każdego człowieka, przekonuje, że szczególnym szacunkiem trzeba otaczać dzieci. Papież jest kochany, jak ktoś chce od niego pomocy, to ją dostanie, a zwłaszcza dziecko, jesteśmy pewni, że gdyby ktoś z nas potrzebował pomocy, to by nam nie odmówił” – uzasadniły swój wybór dzieci.

Dzieci jednocześnie przypomniały, że papież przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum „Zawsze razem” w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, a w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji „Szlachetna Paczka”.

„Widać, że dla niego dzieci są najważniejsze. Upomina się o dzieci bite i poniewierane. Nie uważa, że dorosłemu wolno wszystko. Ojciec Święty ma bardzo dobry kontakt z dziećmi, jest on miły, dowcipny i zawsze uśmiechnięty. Dba on nie tylko o rzeczy materialne, ale także o życie duchowe dzieci, rozmawiając z nimi nawiązuje do bycia lepszym i pomocnym na wzór Jezusa. Jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć” – podkreśliły dzieci.

Orderem Uśmiechu mają być także odznaczeni: Agustin Marek Egurrola – polski tancerz kubańskiego pochodzenia, choreograf, założyciel sieci szkół tańca Egurrola Dance Studio, sędzia międzynarodowy tańca towarzyskiego i tańca nowoczesnego; Katarzyna Januszewska z Niemiec – lekarz, dr hab. nauk medycznych; Anna Mkapa z Tanzanii – działaczka społeczna na rzecz dzieci w Afryce walcząca o prawa dzieci do edukacji, zabezpieczenia socjalnego i ochrony zdrowia, w latach 1995-2005 Pierwsza Dama Tanzanii, tanzańskie dzieci nazywają ją „mamą Mkapa”; Kazimierz Przedpełski – harcerz, pułkownik Wojska Polskiego, działacz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, Honorowy Dawca Krwi, współorganizator Banku Krwi CZD, żołnierz Szarych Szeregów.

Order Uśmiechu to honorowe odznaczenie nadawane od 1968 roku za działalność na rzecz dzieci, przyznawane na ich wniosek dzieci przez Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 1979 roku sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę i patronat objął nad nim UNICEF. Dzieci uhonorowały tym niezwykłym odznaczeniem już 1000 osób z całego świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, prof. Zbigniew Religa czy Steven Spielberg.

W czasie dekoracji każdy kawaler orderu pasowany jest czerwoną różą i musi z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny.

Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu jest rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który otrzymał order w 1994 roku.

Kawalerem Orderu Uśmiechu jest od 2009 roku także znany z propagowania idei transplantologii i rejestracji dawców szpiku kostnego, proboszcz parafii w Leśnej na Żywiecczyźnie ks. Piotr Sadkiewicz. Duchowny przyznał w rozmowie z KAI, że, od kiedy otrzymał odznaczenie nie przestaje go ono cieszyć, ale także wciąż zobowiązuje do działań i pracy na rzecz najmłodszych. Jak zauważył, istotą uśmiechu jest szczerość i otwarcie na drugiego człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter