29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opowieści wigilijne

Ocena: 0
1213

Zanim nadejdzie wigilijny wieczór – właściwie popołudnie, bo 24 grudnia słońce zachodzi przecież tuż po piętnastej i już wtedy należy wypatrywać pierwszej gwiazdki – zanim więc nadejdzie ta pora, wyciągniemy z półki w stołowym pokoju wciąż ten sam tom „Ewangelie. Dzieje Apostolskie” w niebieskawej, poszarpanej na brzegach obwolucie.

I otworzymy w miejscu, w którym od lat tkwi jako zakładka niewysłana nigdy i nawet niezaadresowana kartka świąteczna z uśmiechniętym Dzieciątkiem Jezus w żłóbku, wśród swojskich, ośnieżonych pagórków, nad którymi błyszczy najprawdziwsza betlejemska gwiazda. Otwarcie tomu od razu na właściwej stronie jest już chyba częścią domowego rytuału i być może ułatwia zadanie temu, kto będzie czytał. Albo i utrudnia, bo kiedy się pomyśli, że kiedyś czytał dziadek, tatuś, wujaś, a teraz czytają Staś do spółki z Marysią, to można się i zachwiać pod ciężarem dziejów.

I tak naprawdę o tych dziejach chciałabym napisać. Nie tylko, że „w owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie, a wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz”. Tu wspaniałe zdanie od razu nas umieszcza w czasie i w historii, choć wciąż stoimy wokół tego samego co zawsze stołu.

Ale zanim dochodzimy w wigilijny wieczór do tego momentu w Ewangelii, mamy przecież – tydzień przed Wigilią – inną wspaniałą opowieść: „Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, a Jesse ojcem króla Dawida” (Mt 1,1-17). Chętnie przepisałabym całość, ale miejsce nie pozwala.

W wieczór wigilijny nie czytamy już tej historii, bo zazwyczaj opowiadamy własną – samą choćby obecnością licznej rodziny i wspominaniem tych, którzy odeszli – wpisując ją niejako w rodowód Jezusa. W Izraelu, w czasie nauki w szkole – pisze rabin Marc-Alain Ouakian w książce „Dziesięć przykazań”, pięknie przełożonej przez moja przyjaciółkę Bellę Szwarcman-Czarnotę – kiedy dziecko osiąga dojrzałość religijną, sporządza akta swoich »korzeni«, szoraszim”. Powinno wówczas przeprowadzić wywiady ze wszystkimi członkami rodziny i ustalić swoje drzewo genealogiczne, aby mogło powiedzieć, skąd jest, skąd są jego rodzice i dziadkowie. Tak było tam zawsze, i dlatego ewangeliści sporządzili ów piękny wykaz.

Kilka lat temu Staś otworzył nasz wigilijny tom na pierwszej stronie i ze zdumieniem odkrył dedykację wpisaną w 1987 roku równym, przedwojennym pismem: „Kochanemu Karolkowi w dniu Jego I Komunii św. – od cioci Danusi”. A kim była nieznana ciocia? Kto był jej ojcem? I kim był dla Stasia? I to są właśnie opowieści wigilijne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter