25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opinia świata

Ocena: 5
728

Mieć zawsze dobrą prasę jest dobrym czy złym znakiem?

fot. pixabay.com

Firma DuPont opatentowała w 1956 r. zsyntetyzowane tworzywo PTFE – Poli(tetrafluoroetylen). Patent wygasł po dwudziestu latach, natomiast nazwa „teflon” nadal jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Jedną z najważniejszych cech PTFE jest jego wyjątkowo mała swobodna energia powierzchniowa, dzięki czemu ma on dobre właściwości smarujące oraz nie przywierają do niego żadne zanieczyszczenia. Inną ważną właściwością PTFE jest wysoka odporność chemiczna. Praktycznie nie reaguje on z niczym ani w niczym się nie rozpuszcza.

Dzięki tym właściwościom PTFE pokrywa przedmioty i powłoki oraz elementy urządzeń pracujące w wysokich temperaturach i w kontakcie z agresywnymi środkami chemicznymi (aparatura chemiczna, naczynia kuchenne itd.). Ponieważ nie reaguje z substancjami lub tkankami, jest elastyczne i nieprzylepne, jest stosowane w medycynie do protez, tworzenia sztucznych tkanek i naczyń krwionośnych, a nawet operacji estetycznych. Na biurku spotykamy PTFE w myszkach komputerowych – jego niskie tarcie sprawia, że idealnie nadaje się do przesuwania po innych powierzchniach.

Wytrzymałość PTFE sprawia, że słowem „teflon” określa się osoby publiczne, które potrafią przetrwać pomimo agresywności mediów – tak jak do patelni pokrytej teflonem nie przykleja się do nich żaden brud. Zwykle media nie piszą o nich krytycznie, a jeżeli coś negatywnego się wydarzy, to informacje te dziwnie szybko znikają. Czy mieć zawsze dobrą prasę jest dobrym czy złym znakiem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, można się zastanowić nad przebiegiem procesów kanonizacyjnych. Zaczynają się od przyjmowania świadectwa osób, które znały kandydata na ołtarze. Relator sprawy sporządza dokument, który zawiera, oprócz zeznań świadków, główne aspekty życia, cnót i pism sługi Bożego. Na jego podstawie Ojciec Święty wydaje dekret o heroiczności cnót – że osoba żyła i praktykowała cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym, tj. w sposób wyjątkowy i wzorowy. Ale to wcale nie oznacza, że ten człowiek był „teflonowy”, czyli że wszyscy o nim zawsze dobrze mówili i pisali. Do świętych również stosują się słowa Jezusa: „Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą” (Łk 6, 26) – za życia i po śmierci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter