28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Ocena: 0
832

Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tradycyjne w dożynkach udział wziął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i przedstawiciele rolników z całego kraju. W uroczystosciach wzięli udział także m.in. min. rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a także minister środowiska Michał Woś. Z kolei dożynkowej Mszy św. dziękczynnej za plony przewodniczył metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Przywiezione wieńce w tym roku przypominały o chlebie eucharystycznym i tym codziennym, a wśród zbóż, kwiatów i ziół „byli” wielcy Polacy: Jan Paweł II i Prymas Wyszyński.

Fot. PAP/Waldemar Deska

Jasnogórskie dożynki, tradycyjnie połączone z Pielgrzymką Rolników, to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas dziękczynnej Sumy błogosławione są wieńce żniwne, przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Co roku w uroczystościach uczestniczyło dotąd kilkadziesiąt tysięcy wiernych. W tym roku – wobec ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – na jasnogórskich błoniach zebrało się ponad tysiąc wiernych, rozproszonych na obszernym placu.

Etos polskiego rolnika, zakorzeniony w ewangelicznej prawdzie o umieraniu, które staje się zaczynem nowego życia, przypomina o tym, co stanowi fundament chrześcijańskiej i narodowej wspólnoty

- przypomniał już w powitaniu zebranych na jasnogórskich plantach przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Żyjemy dla Boga i dla bliźnich. Nasze życie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jest służbą miłości. (...) Stajemy więc dzisiaj przed obliczem naszej matki i królowej, aby z rzeszą polskich rolników dziękować dobremu Bogu, że także w tym roku pobłogosławił ich pracę i trud

- mówił przeor dziękując rolnikom „za ogromny wysiłek i poświęcenie; za to, że nie zniechęcają się, choć muszą pokonywać wiele przeszkód, aby nikomu w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba powszedniego".

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że o tym, jak ważne jest to ostatnie, Polacy mieli okazję przekonać się na początku pandemii koronawirusa.

Przybywamy tutaj wszyscy, żeby podziękować Matce Najświętszej, naszej Maryi Jasnogórskiej, za ten kolejny rok, rok pracy na roli, rok, który upływa nam pod znakiem pandemii koronawirusa, ale który jest kolejnym rokiem naszego podążania w tej ziemskiej wędrówce, kiedy wszyscy realizujemy swoje obowiązki

- mówił prezydent. Przypominając krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa "w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez dwa czy trzy dni puste półki sklepowe dlatego, że ludzie obawiali się, co będzie".

Ale to właśnie wy pokazaliście, że tamte czasy minęły. (...) Te półki w sklepach, które przez chwilę były puste, błyskawicznie zapełniały się na powrót produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją, i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo innych. To dzięki wam Polska jest wielkim eksporterem żywności

- powiedział prezydent, zwracając się do rolników. Podkreślił ponadto, że zrobi wszystko, by nie tylko mogli oni "spokojnie pracować", ale również, by polska wieś jak najlepiej się rozwijała.

Żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was, aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju stało się rzeczywistością, aby także na wsi była dobra edukacja, aby także na wsi był dostęp do dóbr kultury, aby także na wsi był dostęp do sportu i rekreacji. Abyśmy mogli spokojnie funkcjonować

- mówił Duda. Jak podkreślał, "dziś człowiek mieszkający na wsi to człowiek nowoczesny, (...) najczęściej wykształcony, (...) który korzysta z dóbr".

I bardzo dobrze, i tak właśnie powinno być, i w takim właśnie kierunku chcę, żeby nadal podążał nasz rozwój

- powiedział prezydent.

Rozwój - zaznaczał Duda - powinien mieć na celu także to, "żeby rolnik nie tylko miał satysfakcję ze swojej pracy, z jej rezultatów, żeby nie tylko cieszył się tym rokiem, kiedy są dobre plony, kiedy nie dotknie nas żadna klęska żywiołowa, ale żeby był także i człowiekiem dumnym rozwojem, który następuje w jego otoczeniu i jego miejscowości, w jego gospodarstwie".

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał, że tegoroczny rok zapowiadał się "dramatycznie źle" jako kolejny rok klęski suszy.

Po 2018 r., po 2019 r. - ale przecież w części Polski niedostatki wody utrzymują się jeszcze dłużej - po bezśnieżnej zimie, braku opadów wiosennych - zapowiadał się dramatyczny rok. Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja i w kolejnych tygodniach sprawiły, że przyroda nadrobiła te wszystkie straty

- powiedział minister. Stwierdził, że "nie będzie w Polsce głodu".

Dzięki pracy rolników i bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba. Możemy tą żywnością dzielić się z innymi potrzebującymi na świecie. Wzrasta polski eksport

- dodał Ardanowski. Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się "zrekompensować, przynajmniej w części, tym gospodarstwom, które najbardziej zostały dotknięte trudnościami w sprzedaży, w pozyskiwaniu przyzwoitej ceny, trudnościami spowodowanymi koronawirusem".

Minister mówił też, że "wsparcie i determinacja rządu, który nie ogląda się tylko na pieniądze unijne", ale również "w wielkim stopniu wspiera polskie rolnictwo" daje szansę, na to, że rolnictwo w najbliższych latach będzie się rozwijało.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter