29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Ocena: 5
269

O katechezie w dzisiejszej kulturze, jej jakości w szkołach, znaczeniu świadectwa życia ewangelicznego w procesie wychowania rozmawiano na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie w przededniu nowego roku szkolnego stanowiło także okazję omówienia spraw organizacyjnych. Było też przypomnieniem, że najważniejszą misją szkoły katolickiej, niezależnie od okoliczności zewnętrznych, jest troska o człowieka, takie jego wychowywanie, by „nie dał się on złamać światu, ale żeby ten świat formował”.

fot. arch. idziemy.pl

O roli świadectwa w wychowaniu mowa była na przykładzie rodziny Ulmów, która oddała życie w czasie II wojny światowej za samarytańską pomoc Żydom, a 12 września będzie beatyfikowana.

Historia rodziny Ulmów i beatyfikacja tej rodziny, idealnie nam wpisała się w to, co zamierzaliśmy na konferencji w szczególny sposób zaakcentować. A jest to ukazanie jako wielkiego wyzwania, zadania świadectwa w życiu, świadectwa życia chrześcijańskiego, świadectwa relacji z Jezusem. Już od Pawła VI ciągle powtarzamy te słowa, że dzisiejszy świat bardziej potrzebuje świadków niż nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są też świadkami

- podkreślała s. Patrycja Garbacka z Rady Szkół Katolickich.

Gościem konferencji był ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów.

Jak podkreśla ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, wciąż utrzymuje się tendencja wzrostowa, jeżeli chodzi o liczbę uczniów w placówkach.

Obok oczywiście kształcenia, fundamentalną rolą szkół katolickich jest wychowanie młodego pokolenia

- przypomniał ks. Latawiec i zauważył, że w tym procesie wychowywania trzeba dokładać wszelkich starań, by ludzie młodzi „umieli rozeznawać, co jest dobre, co jest złe, żeby umieli wybierać, decydować o swoim życiu i również o życiu tych, którzy są wokół nich, żeby umieli bronić pewnych wartości, które są zagrożone”.

Przemysław Jabłoński, dyrektor Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu zauważył, że szkoła katolicka ma formować ludzi świadomych swojej roli w świecie, wychowywać tak by młody człowiek „nie dał się łamać światu, ale żeby ten świat formował”.

Dyrektorzy zapoznali się również z informacjami prawnymi i z ofertami programów, które mają pomóc w jak najlepszym wypełnianiu zadań powierzonych szkole katolickiej.

Spotkanie formacyjne dyrektorów szkół katolickich zakończyła Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

Sierpniowa konferencja dyrektorów szkół katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze.

W Polsce jest ponad 500 szkół katolickich, do których uczęszcza ponad 70 tys. uczniów. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter