30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odzyskajmy historię Sądecczyzny

Ocena: 0
1020

– Chcemy przywrócić pamięć o tych, o których kazali nam zapomnieć. Naszą rolą jest pokazanie tego, o czym świat nie wiedział: roli bohaterskich harcerzy-kurierów w czasie niemieckiej okupacji na Sądecczyźnie – opowiada Jerzy Ptaszyński o przesłaniu projektu patriotyczno-religijnego „Pilnujcie mi tych szlaków”. Słynne szlaki kurierów tatrzańskich bez pomocy harcerzy nie mogłyby działać.

fot. arch. Jerzego Ptaszyńskiego

To już druga edycja „Spotkań dla dobra wartości. Europa Ojczyzn”. Uroczystości odbędą się 6 września w Nowym Sączu, a otworzy je Msza Święta prowadzona przez kapelana ZHP ks. Krzysztofa Czecha o g. 10 w kaplicy Szkoły Biznesu. W tym roku organizatorzy opracowali i wydali „Śpiewnik Harcerstwa Polskiego”. Zbiór zawiera zarówno pieśni patriotyczne, jak i materiały historyczne, a także fotografie i sylwetki zasłużonych harcerzy.

– Poprzez śpiewnik, chcemy dotrzeć do polskich szkół na świcie, do polonijnej młodzieży. Osiemdziesiąt sztuk, która to liczba ściśle łączy się z datą, dajemy pani konsul Węgier Adrienne Körmendy. Jesteśmy ostatnim pamiętającym pokoleniem. Jeśli my nie opowiemy tego światu, pamięć zniknie tym razem na zawsze. W 1939 r. w Nowym Sączu żyło 34 tys. mieszkańców, z czego kilka tysięcy zginęło. Aktualnie mieszka 85 tys. osób. To są nowi mieszkańcy, przybysze. Czy oni będą chcieli pamiętać? – zastanawia się Jerzy Ptaszyński.

W publikacji okolicznościowej przedstawiono także sylwetkę „Skrzętnej Pszczoły”, wybitnej wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży – harcmistrzyni Bronisławy Szczepańcówny. Została zapamiętana m.in. jako zasłużona nauczycielka gimnazjum i liceum im. Marii Konopnickiej oraz współorganizatorka tajnego nauczania. Jerzy Ptaszyński zauważa, że dziś bardzo trudno o takie przykłady w życiu codziennym i podobne postawy. Tym bardziej, że zmienił się program i sposób nauczania.

– Jest coraz mniej ognisk harcerskich w szkołach. Władza komunistyczna skuteczne oduczyła nas postaw i wartości nauczanych przez harcerstwo. Młodzież ma dziś inne zainteresowania, wzorce czerpie z Zachodu. Owszem, nas interesuje kultura zachodnia, ale potrzebujemy przede wszystkim naszej, polskiej.

O tym jak ważne, jest to lokalne wydarzenie, świadczy Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy nadany projektowi „Pilnujcie mi tych szlaków” w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca


Pan mówi: Nie chcę śmierci grzesznika,
lecz pragnę, aby się nawrócił i miał życie.

Dziś w Kościele: Poniedziałek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 13,1-9.15-17.19-30.33-62; Ps 23,1b-6; J 8,1-11 lub J 8,12-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
30 marca –  Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipie 18, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter