15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odzyskajmy historię Sądecczyzny

Ocena: 0
553

– Chcemy przywrócić pamięć o tych, o których kazali nam zapomnieć. Naszą rolą jest pokazanie tego, o czym świat nie wiedział: roli bohaterskich harcerzy-kurierów w czasie niemieckiej okupacji na Sądecczyźnie – opowiada Jerzy Ptaszyński o przesłaniu projektu patriotyczno-religijnego „Pilnujcie mi tych szlaków”. Słynne szlaki kurierów tatrzańskich bez pomocy harcerzy nie mogłyby działać.

fot. arch. Jerzego Ptaszyńskiego

To już druga edycja „Spotkań dla dobra wartości. Europa Ojczyzn”. Uroczystości odbędą się 6 września w Nowym Sączu, a otworzy je Msza Święta prowadzona przez kapelana ZHP ks. Krzysztofa Czecha o g. 10 w kaplicy Szkoły Biznesu. W tym roku organizatorzy opracowali i wydali „Śpiewnik Harcerstwa Polskiego”. Zbiór zawiera zarówno pieśni patriotyczne, jak i materiały historyczne, a także fotografie i sylwetki zasłużonych harcerzy.

– Poprzez śpiewnik, chcemy dotrzeć do polskich szkół na świcie, do polonijnej młodzieży. Osiemdziesiąt sztuk, która to liczba ściśle łączy się z datą, dajemy pani konsul Węgier Adrienne Körmendy. Jesteśmy ostatnim pamiętającym pokoleniem. Jeśli my nie opowiemy tego światu, pamięć zniknie tym razem na zawsze. W 1939 r. w Nowym Sączu żyło 34 tys. mieszkańców, z czego kilka tysięcy zginęło. Aktualnie mieszka 85 tys. osób. To są nowi mieszkańcy, przybysze. Czy oni będą chcieli pamiętać? – zastanawia się Jerzy Ptaszyński.

W publikacji okolicznościowej przedstawiono także sylwetkę „Skrzętnej Pszczoły”, wybitnej wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży – harcmistrzyni Bronisławy Szczepańcówny. Została zapamiętana m.in. jako zasłużona nauczycielka gimnazjum i liceum im. Marii Konopnickiej oraz współorganizatorka tajnego nauczania. Jerzy Ptaszyński zauważa, że dziś bardzo trudno o takie przykłady w życiu codziennym i podobne postawy. Tym bardziej, że zmienił się program i sposób nauczania.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -