19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odmowa aborcji lub zabiegu zmiany płci to nie dyskryminacja

Ocena: 4.7
541

W Stanach Zjednoczonych wprowadzono poprawki do tzw. Obamacare, ustawy reformującej amerykański system zdrowotny, podpisanej przez poprzedniego prezydenta w 2010 r. Nowe przepisy chronią prawo lekarzy do odmowy wykonania aborcji lub zabiegu zmiany płci.

Fot. pixabay.com/CCO

Była to największa reforma służby zdrowia w USA od połowy lat 60. Jedną ze zmian był zakaz finansowania ze środków federalnych wszelkich programów dyskryminacji ze względu na płeć. W 2016 r. do ustawy wprowadzono poprawkę, która za taką dyskryminację uznała np. odmowę przeprowadzenia aborcji czy zabiegu zmiany płci przez lekarza lub instytucję świadczącą usługi medyczne. W praktyce lekarze byli przez to pozbawieni możliwości sprzeciwu sumienia i mogli być nawet pociągani do odpowiedzialności karnej za dyskryminację ze względu na płeć.

W piątkowym orzeczeniu stwierdzono, że rozporządzenie z 2016 roku niewłaściwie rozszerzyło definicję takiej dyskryminacji i przekroczyło zakres uprawnień delegowanych przez Kongres.

Obecna poprawka powraca do znaczenia słowa „płeć" zgodnego z biologią, czyli płeć męska lub żeńska

- czytamy w komunikacie. Zdaniem episkopatu Stanów Zjednoczonych przywraca to pierwotną myśl ustawy, której celem było jedynie zapewnienie tańszej opieki zdrowotnej i powszechnego do niej dostępu.

Nowe przepisy pomogą także przywrócić prawa podmiotom świadczącym usługi zdrowotne - jak również ubezpieczycielom i pracodawcom – którzy odmawiają wykonania lub pokrycia kosztów aborcji lub procedury „zmiany płci” z powodu zastrzeżeń etycznych lub zawodowych.

Biskupi podkreślili, że katolicka opieka zdrowotna „służy wszystkim, którzy jej potrzebują, niezależnie kim są ani skąd pochodzą". Dodali jednak, że „zawsze należy brać pod uwagę względy etyczne jeżeli chodzi o procedury prawne".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter