18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odkrywajmy historię

Ocena: 0
1037

Europę opanowuje moda na odcinanie korzeni. Tymczasem młodzi pasjonaci przekonują, że historia jest ważna, potrzebna i co więcej – można spojrzeć na nią zupełnie inaczej.

fot. Paulina Kowalcyzk

Na tematy historyczne niejednokrotnie patrzymy przez pryzmat doświadczeń osobistych, tych ze szkolnej ławki, czy też doświadczeń rodzinnych. Kojarzymy nazwiska bohaterów, bezbłędnie recytujemy daty wydarzeń, a mimo tej wiedzy daje o sobie znać niejasne poczucie, że owszem, mamy pewną wiedzę, ale czy historia faktycznie jest nam bliska?

 


IMPULS REKONSTRUKCJI

Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się w Polsce grupy rekonstrukcyjne, które najczęściej możemy zobaczyć w akcji przy okazji inscenizacji związanych z rocznicami historycznymi. Jednak, jak przekonuje Jan Dubiel, dowódca oddziału Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wolność i Niezawisłość”, rekonstrukcja to nie tylko inscenizacja, którą oglądają widzowie, czy wizyta w szkole, ale to przede wszystkim czas poświęcony na czytanie i szukanie informacji na temat, który chce się odtwarzać. – Dziś cała Polska świętuje m.in. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale o samym Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, którego ta data bezpośrednio dotyczy, wie się stosunkowo niewiele. Postanowiliśmy to zmienić, opowiedzieć innym, dlaczego właśnie ta data i kim byli ci ludzie, dlatego powstała nasza grupa – wyjaśnia Jan Dubiel i dodaje, że trzeba przede wszystkim pokazywać ludzką twarz bohaterów polskiej historii. – Czasem wśród młodych wkrada się myślenie: „Oni tam walczyli, a ja nie dałbym tak rady, nie poświęciłbym się”. Dlatego kiedy spotykam się z młodzieżą, mówię: Słuchajcie, to byli ludzie w waszym wieku. Nie urodzili się w mundurze, byli normalnymi chłopakami, uganiali się za dziewczynami, lubili zabawę, ale trzymali też dyscyplinę. I choć czasem różniło ich bardzo wiele – pochodzenie, wiara czy poglądy na sprawy gospodarcze – wszyscy mieli jeden cel. Sprzeciwiali się wizji powojennej Polski narzuconej przez komunistów – opisuje rekonstruktor.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 45 (836), 07 listopada 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 10 listopada 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter