22 listopada
piątek
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odbudować rodzinę

Ocena: 0
455

Rodzina jest dziś bardzo zagrożona. Czasem chora. Potrzebuje systemowego wsparcia. W tej poradni nie zakłada się, że pomoc jest tylko dla jednostki. Pacjentem jest rodzina.

fot. Maciej Buda

Naszym celem jest szeroka pomoc rodzinie – mówi psychoterapeuta Jacek Racięcki

Poradnia na warszawskim Gocławiu powstała z inspiracji proboszcza parafii św. Patryka, ks. Marka Kruszewskiego, autora naszego tygodnika. – Ksiądz proboszcz jest naszym opiekunem duchowym i autorytetem, jeśli chodzi o współczesną rodzinę – mówi Jacek Racięcki, psychoterapeuta. Bazą zaś do budowy prowadzonych przez poradnię warsztatów są środowiska z diecezjalnej organizacji „12 kroków”.

– W skład zespołu wchodzą osoby, które mają różne kompetencje, w tym psychologiczne, terapeutyczne, pedagogiczne, nauczycielskie i kursowe – w sumie około 50 osób związanych z prowadzeniem warsztatów. Na bazie tej struktury stworzyliśmy poradnię razem z małżeństwem państwa Jadwigi i Tomasza Ciechnowskich. Poradnia jest dosyć młoda, zaczęła funkcjonować od wiosny. Jestem pod wrażeniem zainteresowania, jakim się cieszy. Sporo osób korzysta z pomocy. Planujemy rozszerzać działalność – opowiada Jacek Racięcki.

– Głównym celem naszej działalności jest szeroka i warsztatowa pomoc rodzinie z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych. Mamy różne poziomy pomocy, w tym ofertę dla osób, które mają problemy indywidualne. Pomagamy też małżeństwom. Współpracuje z nami w tym zakresie o. Piotr Zajączkowski OFMCap z Zakroczymia. Jeżeli przychodzi do nas ktoś z problemem, staramy się prowadzić go ku temu, aby nie uciekał od relacji rodzinnych, ale aby poczuł się w rodzinie lepiej. Postrzegamy rodzinę jako relację małżeństwa i dzieci, ale mamy świadomość, że rodziny są wielopokoleniowe i wielowarstwowe – wyjaśnia psychoterapeuta.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

Poradnia „12 kroków”: kontakt telefoniczny – 516 877 112 (Joanna Liberek), śr., czw., pt. w godz. 14-16; lub osobisty – parafia św. Patryka, ul. Rechniewskiego 14 w Warszawie, śr. 16-18, czw. 12-14, pt. 15-18.

Poradnia dla narzeczonych: czw. w godz. 17-19, w sali nr 30 w parafii św. Patryka. Ponieważ są to indywidualne spotkania narzeczonych z osobą prowadzącą, konieczne jest wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu: 22 789 11 70.

Kontakt mailowy: poradnia.rodzina@wp.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Mch 2,15-29; Ps 50 (49),1b-2.5-6.14-15; Łk 19,41-44
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty
Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -