29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od Wilczka do Wędrownika

Ocena: 1
1246

 

U skautów nie ma militaryzacji, są dalecy od musztry. Nie ma też koedukacji. Wzorem dla kolegów są szefowie skautów, którzy decydują się na podjęcie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i ofiarowanie swojego postu od alkoholu w intencji kogoś, kto ma z tym problem. Skauting pomaga odkryć swoją drogę życiową dzięki rozwijaniu zainteresowań. Ważne jest samodoskonalenie, w czym pomaga zdobywanie sprawności. U młodszych na totemach są przyczepiane wstążeczki sprawności związane ze zdrowiem i przyrodą, duchowością i służbą. Starsi harcerze zdobywają sprawności zgodne ze swoimi zainteresowaniami: rzemieślnicze, sportowe, naukowe i artystyczne. Jest też sprawność opiekunki do dzieci, a nawet dziennikarska. – Gdybym nie była harcerką, pewnie nie odkryłabym powołania do bycia nauczycielką – podkreśla Joanna Dunin.

 


WILCZKI I AKELA

Harcerzem może zostać 12-latek, a dziecko powyżej 8 lat – Wilczkiem. Przyjmowani są tylko ochrzczeni, gdyż dla skautów podstawą jest wiara i życie zgodne z przykazaniami. Ich hymnem jest pieśń „Króluj nam, Chryste”, każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą, a w czasie obozów codziennie jest odprawiana Msza św.

Obrzędowość Wilczków jest związana z „Księgą Dżungli”, której bohater wychowywał się w gromadzie wilków, nauczył się żyć w ich społeczności i odważnie pokonywać zagrożenia. Spotkania Wilczków odbywają się w gromadach, a ich pełnoletni i przeszkolony opiekun jest zwany Akelą. Starsi harcerze spotykają się w zastępach, będących częścią drużyny. Zastępowi są w wieku 16–17 lat i na nich ciąży obowiązek planowania zbiórek, przedstawiania drużynowemu, co będą robić, gdzie będą się spotykać. – Zaufanie drużynowych do zastępowych jest elementem wychowawczym – mówi Joanna Dunin. – Chcemy kształtować w młodych ludziach odpowiedzialność za siebie i powierzonych im podopiecznych. Wilczki prowadzimy tak, żeby zostały harcerzami, potrafiły odnaleźć się w społeczeństwie i wyrosły na dobrych ludzi.

W kodeksie skautów jest też zapisana lojalność wobec rodziców.

 


W CIĄGU ROKU

Zbiórki w roku szkolnym to wychowanie młodych przez zabawę i przygodę; bez względu na pogodę najlepiej, gdy odbywają się w lesie lub parku. Zaczynają i kończą się modlitwą, a w trakcie odbywa się apel ewangeliczny przygotowany przez drużynowego i duszpasterza. Często w trakcie zbiórki zastęp sam przygotowuje posiłek na ogniu.

– Rywalizacja między zastępami sprawia, że harcerze bardziej przykładają się do pracy, a tym samym pogłębia się ich świadomość otaczającego ich świata i przyrody – zauważa Jakub Rożek, przewodniczący Stowarzyszenia Skautów Europy. – Zastęp to jednostka, która najlepiej wychowuje, ponieważ jest to wychowanie młodych przez młodych. Wychowujemy dzieci w duchu patriotyzmu i wiary katolickiej. Ideałem jest harcerz gotowy do podjęcia dorosłego życia – dodaje.

Zajęcia dla Wilczków odbywają się całą gromadą, bez rywalizacji. Z kolei 17- i 18-latkowie przechodzą do kręgów wędrowników i ognisk przewodniczek. – Są to licealiści, ich już tak łatwo nie zaciekawi się grą – mówi Jakub Rożek. – Ich najczęstsze zajęcia to wędrówki oraz formacja intelektualna i duchowa, spotkania mają być także rozrywką, która wychowuje ludzi gotowych do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Rozmawiają na zadane tematy, częstym elementem jest też służba osobom potrzebującym. Po 18. roku życia wybiera się służbę; można zostać Akelą, drużynowym albo szefem kręgu czy ogniska. Na większości zajęć gromad, drużyn, kręgów i ognisk powinien być obecny duszpasterz.

Wszyscy skauci mają nadzieję na szybki powrót do normalności. W ubiegłym roku z powodu pandemii spotykali się rzadziej. Jednak nie był to czas stracony, gdyż organizowali zajęcia online, uczestniczyli w akcjach pomocowych, robili zakupy sąsiadom, wozili zupę starszym osobom, wyprowadzali im psy, szyli maseczki, dołączyli do pogotowia harcerskiego organizowanego przez ZHR. Marzą o tym, żeby było ich więcej, bo przyjaźni nigdy za wiele.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter