28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od tkaniny do liturgii

Ocena: 0
3849

Nie szata zdobi człowieka i nie na niej powinniśmy się skupiać w kościele. Ale ciekawi czasem, z czego wykonany jest ornat, i korci, żeby choć musnąć palcem złocone nitki

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Najpierw powstaje wzór. Może się zrodzić w głowie projektanta czy plastyka, może być też odnowiony z próbki innej tkaniny. Wzór powstaje w komputerze. Tam też nanosi się wszelkie parametry technologiczne. – Zaznaczamy np. że jeden wątek będzie czerwony, a drugi stworzy nitka metalizowana – mówi Elżbieta Kociszewska z firmy Rudatex w Łodzi. – Każdy wątek nanosi się osobno.

 

Wątek i osnowa

Kiedy wszystkie parametry są już naniesione, wzór wybija się w wybijalni na papierze. Dla niewtajemniczonego wygląda to jak praca plastyczna przedszkolaka, któremu dano do zabawy dziurkacz. Każda z tych „dziurek” ma jednak znaczenie i znajdzie odwzorowanie na tkaninie. Ujmując rzecz w skrócie, ta dziurkowana taśma to „kod”. „Przekładany” jest on na krosno, a z krosna – na tkaninę. Tkaniny występują w czterech podstawowych kolorach liturgicznych: czerwonym, zielonym, fioletowym i białym. Firma wyrabia także tkaniny z wzorami niebieskimi – maryjnymi.

Na hali produkcyjnej są 24 krosna. Najpierw snuje się na nich osnowę. W każdym pasku osnowy są 354 nitki. Takich pasków są 42. Następny etap produkcji to połączenie tych nitek – dość mozolna praca, w której na szczęście wyręcza maszyna. – Pracujemy z czarną osnową, którą w całości potem pokrywamy kolorowymi wątkami – mówi pani Elżbieta, pracująca w firmie ponad 40 lat.

 

Bambusowy ornat

Kiedy wątki – czyli tło i wzór – są już naniesione, tkanina jest gotowa i idzie do wykończenia. Ale jeszcze wcześniej ocenia ją brakarka – patrzy, czy nie ma felerów. Jeśli tkanina jest bez zarzutu, idzie do prania i stabilizacji. Prane są tylko tkaniny białe, bo są surowe; kolorowe tego nie wymagają. Stabilizowanie polega na takim rozciąganiu tkaniny, by była prosta i równa.
Dla jakości tkaniny ważne są materiały, na których się pracuje. – Żadna chińszczyzna – zastrzega Elżbieta Kociszewska. – Wykorzystujemy metalizowane nici lurex – angielskie, i rexor – niemieckie. Są bardzo odporne i nie odbarwiają się.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Lurex wykonywany jest z folii syntetycznej, na którą odparowuje się metaliczną warstwę aluminium, srebro lub złoto. Tych nici często używa się tkając materiały na kostiumy filmowe czy telewizyjne.
Najlepsze przędze to jedwab, bawełna, poliester (niezawodny, bo się nie gniecie, wystarczy wyprać w 40 st. C i nie trzeba prasować) – to z nich wykonywane są tkaniny na ornaty. – Ostatnio tkamy także z przędzy bambusowej – mówi Elżbieta Kociszewska. – Jest lekka i przewiewna: idealna na misje.

Łódzki Rudatex kontynuuje 70-letnią tradycję dawnych Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Ortal” i Fabryki Tkanin Liturgicznych NEK. Jest dziś jedyną fabryką tkającą wyłącznie tkaniny na szaty liturgiczne. Praca trwa tu od godz. 6 do 14. Tkaniny powstają dzięki dwóm tkaczkom, jednej brakarce, jednej rysowniczce i dwóm mistrzom. W sumie – łącznie z pracownikami administracyjnymi – w pracuje tu dziewięć osób. Rocznie wytwarzają blisko siedemdziesiąt wzorów. W sumie mają ich na koncie siedemset.

 

Jak w bajce

– Mamy odbiorców nie tylko w Polsce, ale także Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, na Węgrzech, a nawet w Kolumbii – wylicza Elżbieta Kociszewska. – Tkaniny wykonujemy także dla prawosławnych: niebieskie ze srebrną lub złotą nitką. Klienci są stali od lat, ale co roku przybywa nowych.

W magazynie kolorowo jak w bajce. Skrzy się od metalizowanych nici. Pani Elżbieta rozwija kolejne bele: powstaną z nich ornaty, stuły, bielizna ołtarzowa. Nie szata zdobi człowieka i ołtarz, ale ciekawie dowiedzieć się, jak powstaje!

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter