30 września
piątek
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od poniedziałku nowe ograniczenia m.in. na Mazowszu

Ocena: 0
426

Od 15 marca do niedzieli 28 marca w województwach mazowieckim i lubuskim rząd wprowadzi wieksze obostrzenia sanitarne. Zamknięte będą m.in. hotele, sauny, solaria, kasyna, a także większość sklepów w galeriach handlowych. Klasy 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki hybrydowej. Od soboty, zgodnie z planem, te same ograniczenia będą na Pomorzu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji prasowej o podjęciu decyzji dot. obostrzeń w województwach mazowieckim i lubuskim w związku z rozwojem pandemii.

Od poniedziałku, do 28 marca w woj. mazowieckim i lubuskim działalność muszą zawiesić:

  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • kluby fitness i siłownie
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu)
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
  • stoki narciarskie.

W galeriach handlowych będą mogły działać m.in.:

  • sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi
  • usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.

Te same ograniczenia zaczną obowiązywać na Pomorzu (od 13 do 28 marca), a na Warmii i Mazurach przedłużone zostały do 28 marca.

Jak czytamy na rządowej stronie www.gov.pl poświęconej aktualnym zasadom i ograniczeniom w związku z koronawirusem, w całym kraju do 28 marca obowiązuje:

  • zakaz organizacji m.in. wesel, komunii, przyjęć okolicznościowych
  • targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

W województwach, w których mogą być otwarte centra i galeria handlowe, obowiązuje ścisły reżim sanitarny. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw.; 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Także do 28 marca w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

W województwach, w których mogły swoją działalność wznowić hotele do 28 marca obowiązuje ścisły reżim sanitarny (do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych); dozwolone jest prowadzenie restauracji, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

Minister Niedzielski poinformował w czwartek, że rząd zdecydował o przekazaniu do województw mazowieckiego i lubuskiego łącznie ponad 25 mln maseczek ochronnych. Na Mazowsze ma trafić 21,6 mln, a do Lubuskiego – 4 mln.

Jak czytamy na stronie www.gov.pl, rząd od początku pandemii zaproponował konkretne narzędzia, które zabezpieczyły sytuację ekonomiczną naszego kraju. Chodzi o tarczę antykryzysową (pakiet przygotowanych m.in. dla przedsiębiorców, pracowników i samorządów); Tarczę Finansową PFR 2.0 (program, skierowany do mikro, małych, średnich i dużych firm); Tarczę Branżową (pakiet pomocowy dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii COVID-19).

Jak podkreślono w ich przedsiębiorcy mogą skorzystać z m.in.: zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące; świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą; dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców; dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. W wyniku wielu rozmów z przedsiębiorcami przygotowujemy kolejne rozwiązania. W lutym Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie przedłużające instrumenty pomocowe z Tarczy Branżowej. Na wsparcie może liczyć około 50 branż, które zostały najmocniej dotknięte obostrzeniami sanitarnymi podczas jesienno-zimowej fali pandemii koronawirusa

- napisano.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Piątek, XXVI tydzień zwykły, wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Ty bowiem stworzyłeś moje wnętrze *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter