25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrońca Grodna

Ocena: 0
483

Postaci mjr. Benedykta Serafina, faktycznego obrońcy Grodna po napaści sowieckiej 17 września 1939 r., poświęcona jest książka dr. Piotra Kościńskiego „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”.

Autor publikacji jest dziennikarzem i analitykiem ds. międzynarodowych, a od niedawna współpracownikiem naszego tygodnika. Ma na swoim koncie dwie książki: „Przez czerwoną granicę” i „Przez czerwony step”. Jest producentem filmu dokumentalnego „Krew na bruku. Grodno 1939” oraz prezesem Fundacji Joachima Lelewela.

O bohaterze jego najnowszej książki, mjr. Serafinie, nikt dotąd nie pisał. Nie ma jego hasła w popularnych encyklopediach czy w Wikipedii. A tymczasem to właśnie na tym skromnym człowieku, pełniącym przez wiele lat funkcję „tylko” komendanta Rejonowej Komendy Uzupełnień, spoczęło największe wyzwanie: obrona Grodna, i to wobec ogromnej przewagi w ludziach i sprzęcie strony sowieckiej. Formalny dowódca Grodna gen. Józef Olszyna-Wilczyński nie wierzył w skuteczną obronę miasta i nakazał części oddziałów wycofać się w kierunku Litwy. Sam wyjechał z Grodna i niemal natychmiast zginął z rąk sowieckich. Obrona Grodna trwała trzy dni – od 20 do 22 września 1939 r., a obrońcami miasta byli w 75-80 proc. ochotnicy, których jedyną bronią były butelki z benzyną. Sowieci wykazywali wyjątkową brutalność, jak choćby w przypadku śmierci 13-letniego Tadeusza Jasińskiego, którego przywiązano do czołgu jako żywą tarczę.

Autor książki odnalazł materiały dotyczące mjr. Serafina w archiwach brytyjskiego ministerstwa obrony, a jego życie poznał dzięki życzliwości córki Zofii Michałowskiej i wnuka Krzysztofa Michałowskiego. Benedykt Serafin karierę rozpoczynał jeszcze w armii austro-węgierskiej, był też uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Ujęty przez Sowietów, został zesłany na Syberię. Stamtąd z armią gen. Andersa udało mu się dostać na Bliski Wschód. Już po wojnie dotarł do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Polski, zatajając swój życiorys. Pracował jako skromny pracownik przedsiębiorstwa handlowego. Zmarł w 1978 r.

Książka Piotra Kościńskiego to fascynująca opowieść o obrońcy Grodna, bohatera na szczęście już dziś nie zapomnianego.

 

Piotr Kościński, „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2017, ss. 118

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter