24 czerwca
poniedziałek
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obrońca Grodna

Ocena: 0
78

Postaci mjr. Benedykta Serafina, faktycznego obrońcy Grodna po napaści sowieckiej 17 września 1939 r., poświęcona jest książka dr. Piotra Kościńskiego „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”.

Autor publikacji jest dziennikarzem i analitykiem ds. międzynarodowych, a od niedawna współpracownikiem naszego tygodnika. Ma na swoim koncie dwie książki: „Przez czerwoną granicę” i „Przez czerwony step”. Jest producentem filmu dokumentalnego „Krew na bruku. Grodno 1939” oraz prezesem Fundacji Joachima Lelewela.

O bohaterze jego najnowszej książki, mjr. Serafinie, nikt dotąd nie pisał. Nie ma jego hasła w popularnych encyklopediach czy w Wikipedii. A tymczasem to właśnie na tym skromnym człowieku, pełniącym przez wiele lat funkcję „tylko” komendanta Rejonowej Komendy Uzupełnień, spoczęło największe wyzwanie: obrona Grodna, i to wobec ogromnej przewagi w ludziach i sprzęcie strony sowieckiej. Formalny dowódca Grodna gen. Józef Olszyna-Wilczyński nie wierzył w skuteczną obronę miasta i nakazał części oddziałów wycofać się w kierunku Litwy. Sam wyjechał z Grodna i niemal natychmiast zginął z rąk sowieckich. Obrona Grodna trwała trzy dni – od 20 do 22 września 1939 r., a obrońcami miasta byli w 75-80 proc. ochotnicy, których jedyną bronią były butelki z benzyną. Sowieci wykazywali wyjątkową brutalność, jak choćby w przypadku śmierci 13-letniego Tadeusza Jasińskiego, którego przywiązano do czołgu jako żywą tarczę.

Autor książki odnalazł materiały dotyczące mjr. Serafina w archiwach brytyjskiego ministerstwa obrony, a jego życie poznał dzięki życzliwości córki Zofii Michałowskiej i wnuka Krzysztofa Michałowskiego. Benedykt Serafin karierę rozpoczynał jeszcze w armii austro-węgierskiej, był też uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Ujęty przez Sowietów, został zesłany na Syberię. Stamtąd z armią gen. Andersa udało mu się dostać na Bliski Wschód. Już po wojnie dotarł do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Polski, zatajając swój życiorys. Pracował jako skromny pracownik przedsiębiorstwa handlowego. Zmarł w 1978 r.

Książka Piotra Kościńskiego to fascynująca opowieść o obrońcy Grodna, bohatera na szczęście już dziś nie zapomnianego.

 

Piotr Kościński, „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2017, ss. 118

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 czerwca

Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan.

Dziś w Kościele: poniedziałek XII tydzień zwykły
+ uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Jr 1,4-10 ; Ps Ps 71,1-4a.5-6ab.15ab.17; 1P 1,8-12 ; Łk 1,5-17.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)