22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obóz maturzystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ocena: 0
167

Obóz dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia rozpoczął się w środę w rekolekcyjnym ośrodku Caritas diecezji rzeszowskiej w Myczkowcach. Blisko 170 tegorocznych maturzystów, którzy od października rozpoczną studia na kilkunastu uniwersytetach w Polsce spotkają się ze swoimi rówieśnikami, liderami studenckich wspólnot fundacji w miastach akademickich.

fot. Paweł Żulewski/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Formuła obozu dla maturzystów jest zupełnie inna od tych, organizowanych w wakacje dla młodszych stypendystów fundacji. Tutaj młodzi mają okazję do aktywnego wypoczynku: będą chodzić po górach, grać w piłkę nożną, koszykówkę, czy tenisa. Skorzystają również z atrakcji, jakie oferuje ośrodek w Myczkowcach: będą uczestniczyć w zajęciach w działającym tu Centrum Kultury Ekumenicznej, a także Centrum Promocji Obszarów Natura 2000.

– To czas odpoczynku przed nowymi zadaniami, jakie czekają naszą młodzież w związku z przeprowadzką do dużych miast i rozpoczęciu studiów na wymarzonych uczelniach i kierunkach – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Duchowny wskazuje, że ośmiodniowy obóz to także czas integracji. – Nowi studenci zostaną podzieleni na małe grupy. Poznają się z liderami wspólnot, do których trafią już w październiku. Dzięki temu nie będą czuli się samotni w nowych i często nieznanych dotąd miastach. Będą mogli liczyć na otwarte serce i wszelką pomoc ze strony innych stypendystów – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Kowalczyk.

Prezes fundacji dodaje, że zadaniem wspólnot akademickich jest współpraca, ale również wychowanie do odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. – Stąd duży nacisk kładziemy na wolontariat i pomaganie innym – mówi. Wskazuje również, że to te grupy w dużej mierze odpowiadają za organizację lokalnych obchodów Dnia Papieskiego.

W programie obozu znajdą się także spotkania z specjalnymi gośćmi. Paweł Krzemiński i Grzegorz Kasjaniuk opowiedzą o coraz bardziej popularnym zjawisku uzależnienia od popkultury.

Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również elementów formacyjnych. Stypendyści wezmą udział w codziennych jutrzniach i Mszach św. W programie znalazły się także codzienne rozważania "Kwadrans z Janem Pawłem II", podczas których młodzi będą poznawać fragmenty nauczania patrona fundacji.

Obóz dla maturzystów poprzedziło trzydniowe spotkanie starostów i szefów wspólnot akademickich Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wzięło w nim udział 40 młodych stypendystów. Członkowie zarządów wspólnot akademickich podsumowali zadania zrealizowane w minionym roku akademickim. Omówili również program Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 8 października, pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia powstała w 2000 roku, jako „żywy pomnik papieża Jana Pawła II”. Dzięki pieniądzom zbieranym do puszek przy okazji corocznych Dni Papieskich oraz środkom przekazywanym na konto fundacja wspiera edukację zdolnej, niezamożnej młodzieży z mniejszych miejscowości. Aktualnie organizacja obejmuje pomocą ponad 2 tys. osób z 40 diecezji w Polsce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły