29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Ocena: 4.49566
1662

2 października 2020 r., w dniu Narodowego Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy, w Pruszkowie odbyły się obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121.

Wejście do obozu w Pruszkowie wypędzonych z Woli. Fot. z zasobu IPN

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wszystkich zabitych i zmarłych więźniów obozu Durchgangslager 121, którzy w okresie od 7 sierpnia 1944 r. do 16 stycznia 1945 r. zostali pochowani w zbiorowych, bezimiennych mogiłach na Cmentarzu Żbikowskim. Została ona umieszczona przy głównej bramie cmentarza od ul. Domaniewskiej.

Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej.

Następnie, o godz. 13.00, odbyły się uroczystości  pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie – zostały złożone kwiaty, odczytany Apel Pamięci oraz odprawiona Msza święta w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował jego wiceprezes dr Mateusz Szpytma.

Z uwagi na sytuację zagrożenia epidemicznego uroczystości odbyły się z zachowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, tegorocznym obchodom nadano charakter wydarzenia zamkniętego.

Więcej informacji: warszawa.ipn.gov.pl/waw/aktualnosci,  przystanekhistoria.pl

***

Ufundowana przez  IPN tablica ma charakter symboliczny i upamiętnia zmarłych i zamordowanych między 7 sierpnia 1944 r. a 16 stycznia 1945 w obozie przejściowym w Pruszkowie – Durchgangslager 121 więźniów obozu. Byli to wypędzeni z walczącej stolicy mieszkańcy miasta, którzy przybywali do obozu gnani piechotą lub transportami kolejowymi. Wielu z nich było rannych i poparzonych, chorych i wycieńczonych głodem, długim przebywaniem w piwnicach w bombardowanym mieście. Trafili do obozy często w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym.

W obozie pruszkowskim panowały warunki urągające wszelkim zasadom. Ludziom tym doskwierał głód, hale, w których byli przetrzymywani, były bardzo brudne i nieprzygotowane na przyjęcie takiej liczby osób (szacuje się, że przez obóz przeszło od 450 do 650 tysięcy ludzi), nie było sanitariatów, brakowało wody, lekarstw, środków opatrunkowych, panowały choroby zakaźne, m.in. tyfus i czerwonka. Śmiertelność więźniów czekających na segregację i wywóz do obozów koncentracyjnych, obozów pracy przymusowej i na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa była bardzo wysoka.

Zmarłych na terenie obozu i zamordowanych np. podczas prób ucieczek wywożono z obozu konnymi wozami i chowano głównie na Cmentarzu Żbikowskim, w bezimiennych mogiłach. Niestety mogiły te nie zachowały się. Zostały zlikwidowane w okresie powojennym.

Po 76 latach przyszedł czas na upamiętnienie tych wszystkich ludzi. Ich śmierć i pochówki potwierdzają zeznania i relacje świadków, jak chociażby świadectwo ks. Mariana Sikory, złożone 14 maja 1946 r. przed sędzią śledczym Haliną Wereńko, delegowaną do Komisji Badań Zbrodni Niemieckich, opublikowane w Zapisach Terroru. Repozytorium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, zapisy w Księdze Parafialnej (niestety niekompletne). Nie jest możliwe dokładne ustalenie liczby zmarłych i zamordowanych w obozie Dulag 121 i pochowanych na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

Tablica im poświęcona została zainstalowana na ogrodzeniu cmentarza, przy głównej bramie, na specjalnie przygotowanej murowanej ścianie po zewnętrznej stronie ogrodzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter