20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Sejmie o trzeźwości narodu

Ocena: 0
730

– Ratowanie naszego narodu musi polegać na tym, aby ludzie mogli sami o sobie stanowić – powiedział w piątek 26 maja abp Marek Jędraszewski. Przemawiał on na konferencji „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu", zorganizowanej w Sejmie przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

fot. Paweł Kula / Sejm.gov.pl

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a prelegentami byli m.in.: metropolita krakowski, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Witając przybyłych marszałek Kuchciński zauważył, iż problem nadużywania alkoholu ma wymiar narodowy. Przypomniał definicję trzeźwości, jaką Sejm zawarł w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku: "Trzeźwość to sposób myślenia i rozwijanie swojej wolności". Zaznaczył, że "wolność to swoboda dokonywania wyborów, a także odpowiedzialność", wyrażając przy tym zadowolenie, że słowo to znalazło się w tytule konferencji. Marszałek zaproponował debatę o trzeźwości narodu w Sejmie.

Gość honorowy – abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 9 czerwca 1991 r. ze Mszy świętej na Agrykoli w Warszawie. – Gdy Jan Paweł II odwiedził Polskę w 1991 roku, budziliśmy się do wolności. Papież zaznaczył wtedy, że nie można tylko posiadać wolności, ale trzeba ją stale zdobywać: "Tylko prawda czyni ludzi wolnymi – tak uczy Chrystus. Drodzy bracia i siostry, jestem jednym z was, nie jesteście mi obojętni, staję razem z Wami przed próbą wolności" – przywołał mówca słowa Ojca Świętego.

Metropolita krakowski zaznaczył, że wolność zdobywa się, czyniąc z niej dobry użytek w prawdzie. – Wolność możemy odczytywać w dwóch wymiarach: pierwszy to samostanowienie, a drugi samoopanowanie. Pamiętajmy, że akt wolności dokonuje się wobec prawdy – przypomniał hierarcha. Jednocześnie zauważył, że "człowiek uzależniony nie może sam o sobie stanowić, nie jest w stanie nad sobą panować, nie rozróżnia, co jest dobre a co złe". – A ratowanie naszego narodu musi polegać na tym, aby ludzie mogli sami o sobie stanowić – podkreślił abp Jędraszewski.

Na zakończenie zapytał: – Co mamy czynić, aby zdrowie duchowe naszego narodu pozostało na miarę naszej tradycji? – Życzył wszystkim, "abyśmy zdali egzamin dojrzałości i w wolności potrafili przeciwstawić się złu, które niesie za sobą nadużywanie alkoholu".

Minister Konstanty Radziwiłł przypomniał iż w Polsce problem nadużywania alkoholu jest stale obecny. – Ponad pół miliona osób uzależnionych, a ponad 12 procent Polaków używa alkoholu w sposób, który jest niebezpieczny – zaznaczył szef resortu zdrowia. Przedstawił również skutki nadużywania alkoholu. – Prowadzi to do wielu chorób, cierpień, tragedii. Choroba alkoholowa najbardziej uderza w rodzinę i nasze społeczeństwo. Dochodzi do rujnujących skutków bezrobocia, biedy a nawet śmierci – przestrzegł mówca.

Zachęcał też do istotnej i potrzebnej profilaktyki. – Władze zarówno publiczne, jak i kościelne winny podejmować różnego rodzaju programy. Musimy pamiętać o wspieraniu poradnictwa, leczeniu uzależnionych. Szczególnie ważne, a często lekceważone są ruchy abstynenckie, które promują postawę trzeźwości. Członków tych ruchów możemy znaleźć wśród harcerzy lub kościelnych wspólnot – oświadczył dr Radziwiłł.

Wyliczył też główne problemy związane z nadużywaniem alkoholu. Są to m.in. powszechna dostępność alkoholu, którego niska cena pozwala na łatwy dostęp do niego przez dzieci, jak również promocja alkoholu w naszym kraju. Minister wyraził nadzieję, iż obecna konferencja przybliży do rozwiązania problemów, w postaci nowych regulacji prawnych.

Wiceminister Stanisław Szwed wyraził uznanie dla organizowanych Tygodni Trzeźwości i księdza Władysława Zązela, członka Zespołu Apostolstwa Trzeźwości z diecezji bielsko-żywieckiej, który na terenie swojej diecezji organizuje wesela abstynenckie. Jest to wyraz odpowiedzialności za dobro narodu – podkreślił prelegent.

O potrzebie stworzenia Narodowego Programu Trzeźwości mówił prof. Krzysztof Wojcieszek z Pedagogium WSNS w Warszawie. "Dostępność napojów alkoholowych musi być ograniczona. Albo Polska będzie trzeźwa, albo wcale jej nie będzie. Uzależnienie skraca życie aż o 15 lat, co oznacza, że jest to najpoważniejszy i najniebezpieczniejszy narkotyk" – zaznaczył naukowiec.

– Naród wolny to naród trzeźwy – dodała posłanka Małgorzata Zwiercan.

Konferencję podsumował bp dr Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Dziękuję za zorganizowanie tej jakże ważnej konferencji. Jest ona tym bardziej istotna, że obecnie dostępność alkoholu jest o 40 proc. wyższa niż w PRL-u, a 2/3 Polaków, uważa, że problem alkoholowy nie wymaga interwencji – stwierdził biskup. Zaznaczył, że walczymy o człowieka a nie z alkoholem. – Walczymy z terrorem mniejszości siejącym złe obyczaje – wyjaśnił.

– Pamiętajmy, że rodzina chroni trzeźwość przez miłość, wzajemną troskę i i stawianie sobie ambitnych wymagań, Kościół zaś przez wskazywanie sensu życia i prowadzenie ludzi do Boga. Działania państwa powinny w racjonalny sposób ograniczać sprzedaż i promocję alkoholu. (...) Dlatego troska o trzeźwość narodu jest naszym konkretnym darem dla tych Polaków, których ten problem dotyka najmocniej oraz dla całej ojczyzny – oświadczył przewodniczący Zespołu.

Na zakończenie konferencji wezwał zebranych: "Obudźmy ukochaną ojczyznę, aby Polacy cieszyli się wolnością duchową" oraz zaprosił zebranych na wspólną modlitwę na Jasną Górę 17-18 czerwca, "gdzie będziemy prosić Matkę Bożą o trzeźwość Narodu".

Wyrazem troski w tej dziedzinie będzie zwołany z inicjatywy Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości Narodowy Kongres Trzeźwości, który w dniach 21-23 września odbędzie się na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter