28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O kobietach "niepodległych duchem" na Jasnej Górze

Ocena: 0
278

Dzisiejsze Święto u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze jest hołdem dla kobiet „niepodległych duchem”, tych, które 160 lat temu w Powstaniu Styczniowym walczyły o wolność i tych, które teraz stawiają czoła okrutnej wojnie na Ukrainie. Na modlitwie spotkają się Polki i Ukrainki.

Fot. Twitter/Jasna Góra News

Mszy św. przewodniczyć ma o godz. 17. 00 w Kaplicy Matki Bożej bp Andrzej Przybylski. Eucharystia celebrowana będzie w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Ten kielich wyjmowany jest z jasnogórskiego skarbca tylko na tę okoliczność.

W spotkaniu udział weźmie spora grupa uchodźczyń. W Kaplicy Matki Bożej wypowiedzą akt zawierzenia, w którym błagać będą za wszystkimi kobietami, a zwłaszcza za siostrami z Ukrainy, które doświadczają okrucieństwa wojny, trwogi i lęku o życie najbliższych, o życie dzieci, a także o błogosławieństwo dla tych, którzy pomagają, przyjmują i współczują.

Po Eucharystii w bastionie św. Barbary zostanie wystawiony spektakl poetycko-muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”. Następnie w Sali Rycerskiej odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Ukrainka” przygotowanej pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ekspozycja ukazuje, jak wiele zadań, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią dzisiaj ukraińskie kobiety. To obraz tragedii Ukrainek, które nie chcą być ofiarami. Chronią rodziny, pieką chleb, walczą z bronią w ręku, pielęgnują rannych i pokiereszowanych wojną. Zaprezentowane są one na fotografiach w różnych rolach społecznych - matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek.

Inicjatorem święta 8 marca od 16 lat jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i narodu. Na tegoroczne święto zapraszają: przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, „Civitas Christiana”, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, staraniem której wystawa prezentowana jest na Jasnej Górze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter