22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O budowaniu bliskości

Ocena: 0
773

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie w bieżącym roku akademickim zainicjował cykl wykładów otwartych pt. "Duchowość dla Warszawy". W czwartek 15 grudnia odbył się kolejna prelekcja z tego cyklu – "O komunikacji budującej bliskość".

fot. Pixabay.com

Tytułowe zagadnienie zostało zaprezentowane w dwóch, jak okazało się w toku późniejszej dyskusji, wzajemnie uzupełniających się aspektach: psychologicznym i teologicznym. Pierwszym z prelegentów była dr Agnieszka Kozak, psycholog. Przekonywała ona słuchaczy, iż sposobem na osiągnięcie bliskości jest poznanie potrzeb zarówno własnych, jak i osoby, na której bliskości nam zależy. Osoby budujące bliskość między sobą powinny nabyć umiejętność odważnego informowania o własnych potrzebach oraz odczytywania potrzeb drugiej osoby ukrytych w jej komunikatach.

Zdaniem dr Kozak, bliskości nie sprzyja ocenianie potrzeb drugiej osoby, raczej należy raczej je zaakceptować jako równie ważne jak własne, a w przypadku, gdy ich zaspokojenie nie jest możliwe, szczere przyznanie się do tego. Osoby pragnące bliskości powinny także umieć znajdować sposoby pozwalające jednocześnie zaspokoić potrzeby obydwu stron.

O bliskości w perspektywie teologicznej mówił ks. dr Marek Dziewiecki. Przekonywał, że autentyczna bliskość możliwa jest jedynie w małżeństwie, ponieważ urzeczywistnia się w nim podobieństwo do Boga, który jest miłością. W ujęciu ks. Dziewieckiego miłość małżeńską charakteryzuje: wzajemność, bezinteresowność, wyłączność, nieodwołalność, zawierzenie nawzajem swoich losów, zaufanie, którego owocem jest chęć posiadania wspólnego potomstwa. Więź małżeńska stanowi pierwowzór dla wszystkich innych rodzajów bliskości.

W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki ks. Dziewiecki nie kładł nacisku na potrzeby ludzkie, lecz wzajemną miłość. Jego zdaniem stanowi ona gwarancję bezpiecznego odsłaniania swojej osobowości przed drugim człowiekiem, zaś komunikacja pomiędzy osobami chcącymi zbudować bliskość powinna dotyczyć przede wszystkim miłości.

Ks. Dziewiecki podkreślił ponadto konieczność różnicowania, w zależności od sytuacji, sposobów okazywania sobie miłości. Po wystąpieniach odbyła się dyskusja, w której prócz prelegentów udział wzięła dr Agnieszka Sowińska-Wróbel (psycholog). Dyskusję moderowała siostra Judyta Pudełko.

Spotkanie odbyło się w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, która w zakresie powyższej inicjatywy ściśle współpracuje z Wydziałem. Udział w spotkaniu wzięło około 400 słuchaczy, którzy w czasie dyskusji mieli możliwość zadawania pytań. Kolejny wykład z tego cyklu przewidziany jest 9 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -