17 stycznia
czwartek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy Targ: symboliczny powrót górali pomordowanych na Wschodzie

Ocena: 0
691

Z udziałem rodzin żołnierzy pomordowanych w Katyniu, kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która oddała salwy honorowe, odbyło się 13 kwietnia w Nowym Targu uroczyste złożenie w symbolicznym Grobie Katyńskim urny z ziemią Mogił Katyńskich.

2016-04-13 21:51
jg / Nowy Targ (KAI), mz

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele św. Anny na cmentarzu. Ziemię z Mogił Katyńskich poświęcił ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Katyńskich na nowotarskim cmentarzu. W tej właśnie mogile spoczęła urna z Ziemią Mogił Katyńskich.

– Dzisiaj w Nowym Targu odbywa się symboliczny powrót zamordowanych na nieludzkiej ziemi do ojczyzny. Powrót na podhalańską ziemię, powrót symboliczny do swojego kraju, do swoich rodzin – mówił Krzysztof Faber, nowotarski starosta. – Przychodziłem tutaj jako młody chłopak, oazowicz modlić się z ks. Antonim Bednarzem na symbolicznym Grobem Katyńskim, bo jak wiemy nie wolno było tego robić w komunie. Jest to dla mnie bardzo ważna chwila, bo oto prawda historyczna wychodzi na jaw – mówił Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W momencie umieszczenia w symbolicznym grobie urny z Ziemią Mogił Katyńskich żołnierze z kompanii reprezentacyjnej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwy honorowe. Delegacje władz miasta, starostwa, różnych instytucji oraz szkół złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze pamięci. Było też bardzo dużo delegacji z pocztami sztandarowymi, m.in. Związku Podhalan.

W uroczystości wzięły udział rodziny żołnierzy pomordowanych na Wschodzie, a także Helena Łojas wraz z innymi uczestnikami rowerowej pielgrzymki „Do Ostrej Bramy przez Katyń i Smoleńsk”, dzięki którym ziemia z Katynia znalazła się w stolicy Podhala.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Nowym Targu jest promocja książki dr hab. Anny Mlekodaj pt. „Kuchnia Wygaszona. Listy Nienapisane. Władysław Burtan, Czarny Dunajec”. W trakcie promocji program słowno-muzyczny wykonuje zespół „Śwarni”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -