2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowoczesny świat

Ocena: 5
309

Trudno zaprzeczyć tezie, że świat się nie rozwinął technologicznie od ostatnich kilkudziesięciu lat. Może  to budzić słuszne poczucie nieuchronnego i liniowego wzrostu poziomu życia, które było nie do wyobrażenia dla naszych dziadków i pradziadków.

fot.www.unsplash.com

Jednocześnie trudno nie odnieść wrażenia, że wraz ze wzrostem intensywności i powszechności użytkowania takich sprzętów, jak komputery i opartych na nich różnych urządzeń, coś złego stało się z ludźmi, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym. Przepaść pokoleniowa stała się na tyle duża, że dziś nawet rodzice nie wiedzą, co robią ich dzieci, które przebywają w przedszkolach, swoich pokojach i na zajęciach dodatkowych. Mimo znajomości różnic pomiędzy dobrobytem a dobrostanem, wciąż wpadamy w mit osiągania szczęścia dzięki bogactwu czy sile, wyrażanej poprzez status społeczny.

Oczywistym jest, że to już nie nowa rzecz i zdawano sobie z tego sprawę już całkiem dawno temu. Już nawet Seneka o tym pisał. Wydaje się jednak, że sprawy te obracają się coraz bardziej na niekorzyść nas wszystkich, ponieważ zjawiska te stały się bardziej powszechne. Ale może to tylko ułuda. Prawdą jest natomiast, że technologie wciąż nie zastąpiły zwyczajnej rozmowy.

Szczególnie widać to w psychoterapii, metodzie leczenia opartej na interakcji dwojga ludzi. Świat idzie do przodu, powstają nowe narzędzia, ale w tej jednej z dwóch metod w psychiatrii (obok farmakoterapii) leczenie odbywa się za pomocą relacji. Spotkania dwóch osób. Wypowiadania słów. I w niektórych zaburzeniach nikt nie wymyślił jeszcze nic lepszego.

Jeśli człowiek dzisiaj staje się wyalienowany, nie wie, po co żyje, a jego rozwój przebiega nierównomiernie, to najlepszym lekarstwem na to jest właśnie spotkanie z drugim. Z dobrym człowiekiem, który pokaże mu dobro. Który wskaże drogę, wesprze i poprowadzi. Prawdą jest, że prawidłowy i harmonijny rozwój osoby ludzkiej dokonuje się tylko dzięki drugiej osobie. Wtedy możliwy jest wzrost, zaspokajanie potrzeb, osiąganie kolejnych wyzwań w życiu. Coraz bardziej aktualne staje się powiedzenie, że aby wychować jednego człowieka potrzeba całej wioski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
Z wykształcenia jestem magistrem historii i pedagogiki oraz lektorem języka polskiego dla obcokrajowców. Posiadam stopień doktora pedagogiki. Ukończyłem Uniwersytet Wrocławski, Akademię Ignatianum i Uniwersytet Pedagogiczny. Należę do Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej im. B.F. Trentowskiego. 
 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter