24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowiny ze świata

Ocena: 5
218

Żałoba w Mołdawii, pożary w Australii - o tym i wielu innych wydarzeniach ze świata przeczytają Państwo w relacji red. Wojciecha Świątkiewicza. 

Fot. pixabay.com/CCO

Procedura impeachmentu. Spiker Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy polecił formalne wszczęcie śledztwa w ramach procedury impeachmentu prezydenta Bidena. Dotychczasowe ustalenia komisji ds. nadzoru i odpowiedzialności Izby Reprezentantów wykazały, że prezydent Biden kłamał, twierdząc, że nie wiedział o biznesowych przedsięwzięciach jego syna Huntera, i że Hunter i jego partnerzy otrzymali ponad 20 mln dolarów za pośrednictwem firm krzaków.

Bez embarga dla zboża. Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od 16 września Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.

Zagrożone zabytki. UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie oraz centrum historyczne Lwowa, co uprawnia Ukrainę do otrzymania dodatkowych środków finansowych i technicznych na ratowanie tych zabytków.

Papieski wysłannik w Pekinie. Kardynał Matteo Maria Zuppi, wysłannik papieża Franciszka, został przyjęty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej przez Li Hui, specjalnego przedstawiciela ds. eurazjatyckich. Rozmowa poświęcona była wojnie na Ukrainie i jej dramatycznym konsekwencjom. Obaj rozmówcy podkreślali potrzebę zjednoczenia wysiłków na rzecz dialogu i znalezienia dróg prowadzących do pokoju.

Na czele ŚFL. Bp Henrik Stubkjær zwierzchnik diecezji Viborg Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Danii, znany ze swojego zaangażowania w działalność diakonijną i ekumeniczną, został wybrany nowym prezydentem Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL).

Więcej dla noblistów. Fundacja Noblowska w Sztokholmie poinformowała o podwyższeniu do historycznego poziomu wartości Nagrody Nobla – z 10 mln do 11 mln koron (ok. 920 tys. euro) w każdej z sześciu dziedzin. Nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla zostaną ogłoszone na początku października.

Bez samochodów z Rosji. Od północy samochody osobowe zarejestrowane w Rosji nie będą już mogły przekroczyć granicy Finlandii – ogłosiło w piątek fińskie MSZ. Wjechać rosyjskimi pojazdami będą jednak mogły w dalszym ciągu m.in. osoby posiadające paszporty państw Unii Europejskiej i mieszkające za wschodnią granicą.

Tragiczne żniwo w Maroku. Do 2901 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Maroku. Liczba rannych drastycznie wzrosła i wynosi 5530.

Statek na mieliźnie. Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii. 

Tragedia w zoo. Niemiecka opiekunka zwierząt zginęła w wyniku ataku nosorożca w zoo w Salzburgu w Austrii. Jej mąż, który rzucił się na pomoc, został poważnie ranny. Opiekunka miała posmarować nosorożce środkiem na owady. 

Niewinny. Arcybiskup Michele Aupetit, były metropolita Paryża, zostały oczyszczony z zarzutów o agresję seksualną, której miał się dopuścić przed dziesięciu laty. Prokuratura zamknęła dochodzenie, ponieważ nie stwierdzono popełnienia przestępstwa.

Pożary buszu. W północnej części Australii trwają pożary buszu, które ogarnęły teren o powierzchni około 20 tys. km kwadratowych. Ogień zbliżył się do popularnego wśród turystów miasteczka Tennant Creek. 

Łamali sankcje. W Estonii zatrzymano przedsiębiorców podejrzanych o naruszenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Kontynuowali oni współpracę gospodarczą z Rosją zarówno bezpośrednio, jak i przy użyciu spółek zarejestrowanych poza Unią Europejską.

Przygotowywał zamach. Sąd w Pampelunie, na północnym wschodzie Hiszpanii, nakazał osadzenie w areszcie 19-letniego dżihadysty z Maroka. Zradykalizowany muzułmanin jest podejrzany m.in. o przygotowywanie zamachu bombowego oraz zachęcanie do ataków terrorystycznych.

Żałoba w Mołdawii. Pierwszy prezydent Mołdawii Mircea Snegur zmarł w wieku 83 lat po długiej chorobie. Prezydent Maia Sandu ogłosiła 16 września dniem żałoby narodowej.

Skutki wojny. Około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma obecnie trudności z dostępem do wody, urządzeń sanitarnych i środków higienicznych – ocenił Saviano Abreu, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na Ukrainie.

Skradziony samolot. Na lotnisku Rockcliffe w Ottawie skradziony prywatny samolot rozbił się na terenie lotniska, uszkadzając dwa inne samoloty. Jedna osoba została aresztowana. 

Groźne psy. Jeszcze przed końcem roku posiadanie w Wielkiej Brytanii psów rasy American XL Bully zostanie zakazane – zapowiedział premier Rishi Sunak w odpowiedzi na kolejny przypadek śmiertelnego pogryzienia człowieka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter