15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowiny ze świata

Ocena: 5
442

Nowe informacje ze świata zebrał dla Państwa red. Wojciech Świątkiewicz. 

Fot. pixabay.com/CCO

Nowy rektor Lateranum. Papież Franciszek mianował rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego włoskiego redemptorystę 52-letniego ks. Alfonso V. Amarante, dotychczasowego dziekana Papieskiego Instytutu Teologii Moralnej ad instar Facultatis (Accademia Alfonsiana), wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. 

Oskarżony Trump. Wielka ława przysięgłych w Waszyngtonie postawiła kolejne cztery zarzuty byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, oskarżając go o nielegalne działania mające odwrócić wynik przegranych przez niego wyborów. – To jest prześladowanie politycznego przeciwnika, który wygrywa z Bidenem dużą przewagą – powiedział były prezydent.

Represje wobec zakonnic. Lewicowa dyktatura prezydenta Daniela Ortegi w Nikaragui w latach 2022–2023 wydaliła z kraju 65 sióstr zakonnych, a 6 z różnych zgromadzeń zakonnych zakazano wjazdu.

Pociski dla Ukrainy. USA zawarły umowy z Bułgarią i Koreą Południową na dostawy dla Ukrainy pocisków kalibru 155 mm – podał dziennik „Financial Times”.

Bez postsowieckich nazw. Rząd Estonii podjął decyzję o zmianie postsowieckich nazw ulic w Narwie, mieście położonym na granicy z Rosją, ponieważ mimo upomnień nie zrobiły tego lokalne władze.

Junta wroga Francji. Junta wojskowa w Nigrze ogłosiła wypowiedzenie kilku porozumień wojskowych zawartych z Francją, które dotyczą w szczególności stacjonowania francuskich żołnierzy w ramach operacji przeciwko dżihadystom.

Tragedia w Meksyku. 18 osób nie żyje, a 23 zostało rannych po zderzeniu pociągu z małym autobusem podmiejskim na przejeździe kolejowym w El Marques w środkowym Meksyku.

Pożar ugaszony. Przewożący prawie 4 tys. samochodów statek Fremantle Highway, który zapalił się u wybrzeży Holandii, został ugaszony. Statek pływający pod panamską banderą przewoził z Niemiec do Egiptu 3783 samochodów osobowych, w tym prawie 500 aut elektrycznych. Udało się uratować 22 z 23 członków załogi. Jedna osoba zginęła. Straty spowodowane pożarem wynoszą ponad 300 mln euro. 

Częściowo ułaskawiona. Była premier Birmy i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, odsunięta od władzy w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2021 roku, ma zostać częściowo ułaskawiona. Zostanie jej darowana kara za pięć z licznych przestępstw, za jakie została skazana, ale pozostanie w areszcie domowym. 

Katastrofa w Indiach. Co najmniej 16 pracowników budowlanych zginęło w katastrofie do której doszło w mieście Thane w pobliżu Bombaju, gdy zawalił się dźwig wykorzystywany do wznoszenia mostu. 

Węgrzy bojkotują Szwecję. Posłowie koalicji Fidesz-KDNP zbojkotowali nadzwyczajną sesję parlamentu Węgier zwołaną na wniosek opozycji w sprawie ratyfikacji wniosku Szwecji do NATO. Parlament ma wrócić do tej kwestii we wrześniu. 

Krócej przy internecie. Wkrótce osoby niepełnoletnie w Chinach nie będą mogły przeglądać internetu w godzinach nocnych, a ich dzienny limit korzystania z urządzeń mobilnych zostanie ograniczony do dwóch godzin. 

Mniej turystów przy Akropolu. Od września limit odwiedzających Akropol zostanie ograniczony do 20 tys. osób dziennie – poinformował grecki rząd. Jest to o 3 tys. mniej niż dotychczas. 

W obronie związkowców. Wenezuelska opozycja ogłosiła protest przeciwko wyrokom po 16 lat pozbawienia wolności dla sześciu działaczy związkowych aresztowanych na początku lipca ubiegłego roku za to, że „przewodzili protestom” pracowników, którzy domagali się godziwych zarobków i poprawy warunków pracy.

Zbrodnie w Sudanie. Walczące w Sudanie armie popełniają rozległe zbrodnie wojenne, łącznie z atakami na cywilów i napaściami seksualnymi – ocenia Amnesty International. 

Nieudzielanie informacji o raku. Włoska Izba Deputowanych jednomyślnie przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu dyskryminacji osób, które pokonały chorobę onkologiczną. Dokument daje tym osobom prawo do nieudzielania informacji o przebyciu raka; we Włoszech takich ludzi jest ponad milion.

Mniej chętnych do wojska. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę liczba Niemców odmawiających służby wojskowej w Bundeswehrze „z powodów moralnych” wzrosła pięciokrotnie – poinformował portal dziennika „Bild”.

Złodziej lasu. Policja aresztowała w stanie Para na północy Brazylii przedsiębiorcę podejrzanego o nielegalne wycięcie 65 km kw. amazońskiej puszczy dziewiczej. Na koncie największego w kraju „złodzieja lasu” – jak określają przedsiębiorcę władze – zablokowano równowartość 23 mln dolarów, skonfiskowano 16 gospodarstw hodowlanych założonych nielegalnie na terenie wyciętych lasów i 10 tys. sztuk bydła oraz złoto wydobyte z nielegalnej kopalni założonej na wylesionym terenie.

Polityk pakistański w areszcie. Były premier Pakistanu Imran Khan został uznany za winnego nadużycia władzy i skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Po wydaniu wyroku został aresztowany przez policję w swoim domu w Lahore. 70-letni polityk kierował pakistańskim rządem w latach 2018–22.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter