Najświeższe informacje z kraju - warto przeczytać!
Fot. Pixabay - CC0Dwoje pacjentów. – Lekarz, niezależnie od swoich poglądów na przerywanie ciąży, zawsze powinien uwzględniać, że także płód jest jego pacjentem – mówi prof. Błażej Kmieciak. Pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk przypomina, że Kodeks Etyki Lekarskiej zwraca uwagę, że lekarz przyjmujący kobietę w ciąży ma de facto dwóch pacjentów – matkę i jej nienarodzone dziecko. Stanowisko takie prezentuje Kodeks Etyki Lekarskiej także po jego niedawnej nowelizacji.
Niedoszły paulin. Koncert „Prymas Niezłomny” z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zabrzmi w Bazylice na krakowskiej Skałce 4 sierpnia. Prymasa z Jasną Górą łączy nie tylko Obraz Jasnogórskiej Pani, ale też to, że sam pragnął zostać paulinem.
12 razy więcej aborcji. Według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2023 r. wykonano 425 aborcje, z tego 423 z powodu zagrożenia dla zdrowia lub życia matki. Fundacja Grupa Proelio zwraca uwagę na to, że oznacza to dwunastokrotny wzrost liczby aborcji wykonanych na podstawie przesłanki zdrowotnej względem wcześniejszych lat – chodzi o ciąże „zagrażające” zdrowiu psychicznemu matek.
Skrucha nazaretanek. – Bezpieczeństwo i dobro dzieci są dla nas najważniejsze – podkreślają siostry nazaretanki w przesłanym KAI oświadczeniu. Wydane zostało w związku z wyrokiem sądu Okręgowego w Siedlcach w sprawie znęcania się nad dziećmi przez jedną z zakonnic pełniącą funkcję nauczycielki w Niepublicznym Przedszkolu Sióstr Nazaretanek im. Jana Pawła II w Łukowie. Siostry wyrażają głęboki smutek w związku z tą sprawą. Zapewniają też, że nie czekając na wyrok sądu, podjęły już kroki mające na celu zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości.
Oskarżony za plucie na krzyż. Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 41-latka, któremu zarzuciła obrazę uczuć religijnych i znieważenie miejsca kultu. W bazylice archikatedralnej w Białymstoku oskarżony rozkładał kartki z obraźliwymi treściami i – według relacji świadków – pluł na krzyż.
Marynarze bez Mszy. Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekuje wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia ma nie transmitować Mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele św. Elżbiety w Gdańsku.
Polska promocja. Około stu osób z całego świata uczestniczy w letnich programach językowych organizowanych przez KUL, trwających od lipca do końca września. Słuchacze przez 5-8 godzin dziennie zgłębiają język polski oraz wiedzę o naszej kulturze i historii. W wolnym czasie zwiedzają Lublin, Sandomierz, Kozłówkę, Zamość, Warszawę.
Zakaz tranzycji u dzieci. Sejmowa komisja ds. Petycji pozytywnie rozpatrzyła złożony rok temu przez Ordo Iuris projekt ustawy wprowadzającej zakaz przeprowadzania „tranzycji” u osób nieletnich. Doczekał pochwały ze strony przewodniczącej komisji Urszuli Augustyn z KO (!), teraz trafi do dalszych prac na forum komisji merytorycznych – Komisji Zdrowia oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Ostrożnie z DAB+. Przewodniczący KRRiT poruszył w Sejmie m.in. temat cyfryzacji radia. Zdaniem Macieja Świrskiego należy ostrożnie podchodzić do wyłączenia emisji w UKF i zastąpienia jej odbiorem DAB+. Odbiorników DAB na rynku jest mało, a w sytuacji zagrożenia wojennego musi być możliwość wykorzystania rozgłośni nadających na pasmach UKF w systemie ostrzegania.
Nocna prohibicja. W sondażu SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" nocny zakaz sprzedaży alkoholu popiera 48,3 proc. badanych – częściej kobiety, mieszkańcy miast powyżej 100 tys. Pomysłowi sprzeciwia się co trzeci respondent (33,9 proc.) – najczęściej to osoby poniżej 24. roku życia. 17,8 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania. Na nocną prohibicję zdecydowały się m.in. Kraków, Poznań, Wrocław i Zakopane. Dyskutuje o niej też Rada Warszawy.
Nie żyje Andrzej Milczanowski. Były szef MSW i działacz opozycji w PRL zmarł w wieku 85 lat.