25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowiny z kraju

Ocena: 5
331

O tym, co nowego w kraju, pisze red. Monika Odrobińska.

Fot. Pixabay - CC0

Udar, nie pijaństwo. Ksiądz pracujący w Leluchowie, znaleziony na plebanii nieprzytomny, przeszedł poważny udar. Nie był, jak podawały niektóre media, pod wpływem alkoholu. Rzecznik prasowy diecezji tarnowskiej apeluje o nierozpowszechnianie fałszywych informacji.

Obrażał uczucia religijne. Białostocka policja zatrzymała mężczyznę, który w bazylice archikatedralnej od początku roku miał rozkładać kartki z obraźliwymi treściami czy pluć na krzyż. Grozi mu do dwóch lat więzienia. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Wobec podejrzanego zastosowano dozór policyjny i zakaz przebywania w tym kościele.

Łamanie sumień. – Jest to forma nacisku i przymusu wywieranego na lekarzach, żeby z możliwości zastosowania klauzuli sumienia, którą gwarantuje im prawo, nie korzystali – mówi dla KAI dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris, Katarzyna Gęsiak. Odniosła się do zapowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny o ograniczeniu prawa lekarzy do powołania się na klauzulę sumienia w przypadku aborcji. 

Bez potępienia. We wrocławskim oknie życia znaleziono 21. dziecko. Zawinięty w kocyk noworodek był we krwi, bez zaciśniętej pępowiny. Opiekujące się oknem siostry boromeuszki nadały mu imię Michał. Proszą, by nie potępiać matki, która musiała przeżywać dramat, a w ten sposób chciała zapewnić dziecku lepsze życie.

Powrót bł. Wyszyńskiego. Katedra gnieźnieńska otrzymała relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, a ich wprowadzenie miało miejsce w 65. rocznicę poświęcenia bazyliki, który to dzień Prymas Tysiąclecia sam ustanowił. 

105 lat biskupstwa polowego. 5 lutego minęła 105. rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce – pierwszego w Europie i drugiego na świecie (po Chile) powołanym przez Stolicę Apostolską. 

Bezkonkurencyjny rektor. Rektor KUL Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, zgłoszony przez grupę 30 senatorów do wyborów rektorskich, nie będzie miał w nich kontrkandydata. W regulaminowym terminie nie wpłynęła żadna inna kandydatura.

Arena nadziei. Nadzieja będzie tematem przewodnim tegorocznej Areny Młodych, czyli trzydniowych rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży z archidiecezji łódzkiej, które odbędą się od 14 do 16 lutego.

Samotny jak senior. – Samotność dotyka coraz większej liczby osób – uważają wolontariusze Linii Braterskich Serc w Radomiu, która działa pod bezpłatnym numerem telefonu: 800-311-800. W 2023 r. z porad specjalistów skorzystało 1628 osób. Telefon zaufania niesie pomoc tym, którzy nie radzą sobie w sytuacji bezradności życiowej i kryzysie, mają trudności prawne. Zgłaszane są też trudności wychowawcze w rodzinach i szkołach, dotyczące kryzysu psychicznego zwłaszcza w przypadku młodzieży i ludzi starszych, kryzysu więzi małżeńskich i rodzinnych.

Konwencja już nie w TK. Premier Donald Tusk wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji antyprzemocowej, czyli tzw. konwencji stambulskiej, z polską konstytucją. W 2020 r. złożył go Mateusz Morawiecki ze względu na warstwę ideologiczną konwencji.

Rozmowa łagodzi obyczaje. Fundacji Nowej Wspólnoty organizuje projekt „Polska Rozmawia”, którego celem jest złagodzenie podziałów w społeczeństwie. – Życie w bańkach utrwala podziały. Gdy rozmawiamy z „tymi innymi”, zmniejszamy polaryzację wokół nas – tłumaczy Wawrzyniec Smoczyński z fundacji, która tysiącowi osób zorganizowała możliwość rozmowy jeden na jeden z przedstawicielami odmiennych poglądów. 

Zawody przyszłości. MEN podał listę 34 zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich jest jeden nowy: technik elektromobilności. Pozostałe to m.in. automatyk, betoniarz, cieśla, elektryk, dekarz, monter, operator maszyn. Lista wskazuje na kierunek, w którym powinno podążać szkolnictwo branżowe. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter