28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Notre-Dame w ogniu

Ocena: 0
1945

Jedna z najbardziej znanych w świecie katedr, słynna Notre-Dame w Paryżu, została poważnie zniszczona w wyniku olbrzymiego pożaru. Jej największe skarby – korona cierniowa Jezusa, a także relikwie Krzyża i tunika św. Ludwika – ocalały.

fot. PAP/EPA/Julien de Rosa

Do dramatu doszło 16 kwietnia, tuż przed godz. 19. W świątyni prowadzone były prace renowacyjne iglicy nad nawą główną. Pożar rozprzestrzenił się bardzo szybko, ogarniając cały dach kościoła. Ogromny dym spowił okolicę. Do czwartej nad ranem trwała akcja czterystu strażaków, którym kibicowali paryżanie; wśród nich około stu osób odmawiało Różaniec. Na miejsce przybył prezydent Francji Emmanuel Macron i arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Podczas akcji gaśniczej ranny został jeden strażak i dwóch policjantów. Według wstępnych ocen do pożaru doszło przypadkowo i nie było to podpalenie. Prezydent Macron w nocnym przemówieniu spod wrót katedry zapowiedział odbudowę świątyni, która od czasów rewolucji francuskiej jest własnością państwa. Z Francji i zagranicy napłynęły już pierwsze pieniądze na odbudowę.

Ocalały dwie wieże główne i fasada czołowa ze słynna rozetą. Także XIX-wieczne figury dwunastu Apostołów i czterech Ewangelistów, dzieło architekta Eugene’a Viollet-le-Duca, które kilka dni wcześniej zabrano do konserwacji. Runęła iglica, ale znajdujące się w jej kapsule relikwie św. Genowefy, patronki miasta, oraz św. Dionizego, pierwszego biskupa Paryża i patrona Francji, najprawdopodobniej ocalały.

Po otrzymaniu wiadomości o pożarze katedry Notre-Dame papież Franciszek rozmawiał telefonicznie z francuskim prezydentem, wyrażając solidarność z mieszkańcami Francji. Podczas audiencji generalnej 17 kwietnia powiedział: „Korzystam z okazji, aby wyrazić wspólnocie diecezjalnej Paryża, wszystkim paryżanom i całemu narodowi francuskiemu moją wielką miłość i bliskość po pożarze w katedrze Notre-Dame. Drodzy bracia i siostry, jestem bardzo zasmucony i czuję się bardzo blisko was wszystkich. Wyrażam wdzięczność całego Kościoła tym, którzy wiele uczynili, podejmując nawet ryzyko, aby ocalić bazylikę. Niech Najświętsza Maryja Panna im błogosławi i wspiera dzieło odbudowy: niech będzie ono wspólnym dziełem, ku czci i chwale Boga. Niech Bóg wam błogosławi”.

Tymczasem w ostatnich tygodniach w Paryżu i innych francuskich miastach doszło do kilkunastu ataków na kościoły. W stolicy cztery tygodnie temu pożar wybuchł w drugim co do wielkości kościele Saint Suplice, na szczęście nie powodując większych strat. Tymczasowo ta świątynia będzie pełnić funkcję katedry. Akty wandalizmu w kościołach w Dijon, Lavaur, Nimes, Houilles zostały dokonane z pobudek antyreligijnych, gdyż profanowano Najświętszy Sakrament i figury świętych.

Notre-Dame, symbol Paryża i jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, odwiedzana była rocznie przez 12-14 mln turystów z całego świata. Jest arcydziełem sztuki gotyckiej. Budowana przez 180 lat (1163-1345), jest bazyliką mniejszą i katedrą arcybiskupów metropolitów Paryża. Była miejscem ważnych wydarzeń historycznych. W 1302 r. król Filip Piękny otworzył tu Stany Generalne, w 1804 r. papież Pius VII koronował w niej Napoleona I. Spod jej murów wyruszały wyprawy krzyżowe, w jej wnętrzu odbywał się proces rehabilitacyjny św. Joanny d’Arc. Tu prowadzono uroczystości pogrzebowe prezydentów Francji Charles’a de Gaulle’a, Georeges’a Pompidou i François Mitteranda. Katedra gościła też Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Świątynia ucierpiała podczas rewolucji francuskiej, kiedy to najpierw miała zostać zburzona, ale ostatecznie splądrowano ją i zamieniono w 1793 r. na tzw. Świątynię Rozumu. Kult liturgiczny przywrócono w niej w 1802 r. Zawierała wiele zabytków sztuki średniowiecznej. Część z nich strawił pożar.

Jej najcenniejszymi relikwiami są ocalałe z pożogi relikwie Męki Pańskiej: korona cierniowa Jezusa, relikwiarz drzewa Krzyża świętego, który przywiózł z Polski do Francji po swojej abdykacji król Jan Kazimierz, a także jeden z gwoździ, którym przybity był Jezus do krzyża. Ten ostatni to dar od patriarchy Jerozolimy, w 799 r. sprezentowany Karolowi Wielkiemu.

W grudniu 2017 r. w katedrze otwarto kaplicę polską z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej oraz relikwiami św. Jana Pawła II. Już dziś wiadomo, że kaplica polska z jej wnętrzem ocalała.

Dzień po paryskim dramacie rozdzwoniły się dzwony w kościołach katedralnych Francji, a także – na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego polskiego episkopatu – we wszystkich miastach biskupich w Polsce. Abp Gądecki zaapelował też do Polaków o pomoc materialną w odbudowie Notre-Dame. Można jej udzielić przez SMS lub wpłatę na konto Caritas Polska.

Caritas Polska, nr konta 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: Odbudowa SMS na nr 72052 o treści: Odbudowa (koszt 2,46 z VAT)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter