27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc Naukowców

Ocena: 0
207

Wieczorne i nocne spotkania z naukowcami, które stały się jesienną tradycją wielu polskich uczelni i instytutów naukowych, w tym roku odbywają się w nowym terminie 27 listopada, w zmienionej, wirtualnej formule.

fot. materiały prasowe organizatora

Noc Naukowców to coroczna impreza popularnonaukowa, odbywająca się zwykle równocześnie we wszystkich krajach UE w ostatni piątek września. W tym roku odbywa się w nowym terminie - w piątek 27 listopada. W tegoroczną Noc Naukowców włączyły się uczelnie z Wielkopolski, Małopolski, Warmii i Mazur. Z powodu pandemii impreza ma zmienioną, wirtualną formułę, dzięki czemu mogą w niej uczestniczyć osoby z całej Polski.

Na "telewizję Nocy Naukowców" zaprasza m.in. Politechnika Poznańska. Studio Nocy Naukowców będzie na żywo relacjonować wydarzenia na 8 kanałach tematycznych. Wszystkie materiały będą dostępne w trybie „na żądanie” dla uczestników, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w momencie premiery. Naukowcy z PP przygotowali 100 filmików. Ich tematyka koncentruje się w tym roku na znaczeniu nauki dla klimatu. Pokazy obejmą wszystkie dziedziny, które reprezentują instytucje biorące udział w Nocy Naukowców, czyli nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze i ekonomiczne.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował dla uczestników Nocy Naukowców aż 45 filmów. Przedstawione w nich zostaną niezwykłe dokonania naukowców i ich naukowe pasje. Wydarzenie będzie transmitowane 27 listopada. Filmy będą również po wydarzeniu dostępne na kanale YouTube Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu https://www.youtube.com/c/UniwersytetPrzyrodniczywPoznaniu

Do studia NN LIVE na specjalnym kanale Youtube zaprasza Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie transmisji prowadzący będą łączyć się z naukowcami z poszczególnych uczelni. Podczas tego wieczoru swoją premierę będą miały także materiały dydaktyczne przygotowane przez naukowców i studentów. Wiele wydziałów będzie w dniu wydarzenia na swoich kanałach społecznościowych prowadzić relacje, konkursy, czy propozycje live.

Oferta online Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu obejmuje m.in. zajęcia o Functional Movement Screen - metodzie określania zaburzeń ruchu, a także o sposobach pomiaru wysiłku fizycznego i o tym, jak połączyć sport z elektroniką.

W studiu Nocy Naukowców odbędą się także wywiady i konkursy. O tym, jak dzięki porostom można ocenić stan powietrza, opowie dr Piotr Grochowski z Zakładu Nauk Biologicznych w filii AWF w Gorzowie Wlkp. (wywiad o godz. 19.05), z kolei dr Wojciech Jarosz z Zakładu Biologii i Anatomii opowie o obecności w naszym otoczeniu pasożytów odzwierzęcych (wywiad o godz. 21.30). Wszystkie transmisje odbędą się na stronie www.poznan.nocnaukowcow.pl

Obchody Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie potrwają od 27 listopada do 4 grudnia.

Badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wygłoszą wykłady online o żywności, żywieniu i zdrowiu człowieka. Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaproszono szkoły. Podczas każdego wykładu odbędzie się quiz wiedzy dla uczniów.

Wykłady zostały przygotowane i sfinansowane ze środków Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda. W ich trakcie naukowcy omówią m.in. to, jakie bakterie zamieszkują jelita człowieka - i jak za pomocą żywności można wzmocnić swój system odpornościowy. Doradzą, kiedy stosować dietę bezglutenową i obalą mit nt. jakości ryb pochodzących ze stawów hodowlanych. Wystąpienia będą też dotyczyły otyłości jako jednej z poważniejszych chorób XXI wieku.

Linki do wykładów znajdą się na stronie http://pan.olsztyn.pl/

Wydarzenia Małopolskiej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim i innych uczelniach odbędą się 27 września (piątek) w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. W przygotowanie około 70 różnych aktywności - pokazów i eksperymentów, warsztatów, wykładów oraz relacji na żywo - włączyło się ponad stu pracowników i studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Będą odpowiadać m.in. na takie pytania: czym się oddycha w Krakowie? Czy lepsza jest woda twarda czy miękka? Jak skutecznie negocjować? Czym jest biogospodarka w rozwoju zrównoważonym? Jak komunikują się zwierzęta? Kiedy ptaki śpiewają? Jak modelować w 3D? Jak używać skanera laserowego? Czy grzyby można traktować jak lekarstwa? Obalą też mity dotyczące tego, że wszystko, co zawiera "E" w swoim składzie jest szkodliwe.

W noc Naukowców nie zabraknie pokazów, np. „domowego wulkanu”, wytworzonego na bazie wodorowęglanu sodu i kwasu octowego. Smakosze piwa poznają tajniki tworzenia i organoleptycznej oceny jakości piwa. Wszystkie osoby chcące schudnąć dowiedzą się, co jeść na diecie redukcyjnej, aby nie odczuwać głodu, a także jak budować masę mięśniową organizmu poprzez odpowiednią dietę. Miłośnicy zwierząt dowiedzą się m.in. czy warto sterylizować lub kastrować zwierzęta, czego nie podawać psu do jedzenia, czy jak ruch wpływa na ich układ nerwowy? Zobaczą tkanki zwierzęce pod mikroskopem i nauczą się. Więcej - na stronie https://nocnaukowcow.urk.edu.pl/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter