29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nitka nadziei

Ocena: 0
1772

Tylko pokój jest święty, nie wojna! – podkreślił papież Franciszek podczas Światowego Dnia Modlitwy o Pokój. Do Asyżu zjechało na spotkanie około pięciuset przywódców religijnych, polityków, przedstawicieli świata kultury i nauki.

Wielu uczestników wspominało wydarzenia sprzed 30 lat, tamten pochmurny, chłodny dzień, który „był jednak pełen światła”. Podkreślali historyczne znaczenie inicjatywy Jana Pawła II dla relacji między religiami. – Deklaracja Soboru Watykańskiego II Nostra aetate była jak ciało. Ale dopiero 20 lat później w Asyżu Jan Paweł II tchnął w nie ducha – powiedział Mohammad Sammlak, doradca polityczny wielkiego muftiego Libanu.

Tegoroczne spotkanie, w którym udział wzięło ok. 12 tys. osób, odbywało się w dniach 18-20 września pod hasłem „Pragnienie pokoju. Religie i kultury w dialogu”.

– Przywódcy religijni pokazujący się razem, wzywający do pokoju – to jasny obraz. Ta wizja demaskuje wszystkich innych, którzy używają imienia Boga do prowadzenia wojny i terroryzmu – powiedział podczas ceremonii otwarcia Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio, która wraz z diecezją Asyżu i zgromadzeniem franciszkanów organizowała to niezwykłe wydarzenie. Z ust wielu uczestników spotkania padały jasne deklaracje, że brutalny ekstremizm w imię religii jest jej nadużyciem. – Nie ma zbrodniczych religii, ale są zbrodniarze w każdej religii – powiedział Mohammad Sammlak, nawiązując do słów papieża Franciszka z konferencji prasowej na pokładzie samolotu, którym Ojciec Święty wracał z Polski do Rzymu po ŚDM.

Papież przybył do Asyżu 20 września. W klasztorze franciszkanów długo i serdecznie witał się z dziesiątkami przywódców religijnych. Po południu zjadł obiad z grupą uchodźców. Kulminacyjnym momentem była jednak modlitwa w intencji pokoju, którą w ośmiu różnych miejscach Asyżu zanosili do Boga wyznawcy różnych religii. Chrześcijanie spotkali się na ekumenicznej liturgii w bazylice św. Franciszka.

Na zakończenie wszyscy zebrali się na placu przed bazyliką. Tam odczytano Apel o Pokój, który następnie został wręczony przez przywódców religijnych dzieciom z różnych kontynentów. Wtedy odbyła się wzruszająca ceremonia zapalania kandelabru: ogień rozniecali wspólnie przedstawiciele różnych religii z różnych zakątków świata. Na koniec wszyscy na placu przekazali sobie znak pokoju.

 

Cztery wymiary

– Pokój, nitka nadziei łącząca ziemię z niebem, słowo tak proste i trudne zarazem – powiedział Franciszek w końcowym przemówieniu. Wymienił w nim cztery aspekty budowania pokoju: przebaczenie, gotowość do dialogu, współpracę i edukację.

– Pokój oznacza przebaczenie, które jest owocem nawrócenia i modlitwy, rodzi się z wewnątrz i w imię Boga, pozwala leczyć rany z przeszłości – zaznaczył Ojciec Święty. Pięknie świadectwo tego dał w swojej medytacji na początku spotkania w Asyżu abp Dominique Lebrun z diecezji Rouen, z której pochodził zamordowany w lipcu ks. Jacques Hamel. – Proszę Boga o łaskę, żebym mógł wybaczyć mordercom, ale również wszystkim, którzy do tego czynu podżegali. Proszę o łaskę, abyśmy mogli kochać ich jak braci i spotkać ich w wiecznej radości nieba – powiedział abp Lebrun.

Na placu przed bazyliką św. Franciszka papież podkreślił też, że „pokój oznacza gościnność, gotowość do dialogu, przezwyciężania zamknięć, które nie są strategiami bezpieczeństwa, ale mostami nad pustką”. Bardzo obrazowo o potrzebie otwarcia mówił Albert Guigui, naczelny rabin Brukseli. – Jeśli synagoga nie ma okien, nie możemy się w niej modlić. Okno jest symbolem relacji. Jeśli chcemy na nowo odkryć Boga w naszym życiu, musimy zwrócić się ku innym – zaznaczył.

– Pokój oznacza współpracę – dodał papież – żywą i konkretną wymianę z drugim, która stanowi dar, a nie problem, z bratem, z którym staramy się budować lepszy świat – powiedział. Szczególne zadanie – jak zaznaczył abp Justin Welby, arcybiskup Canterbury, prymas Anglii oraz zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej – mają w tym wymiarze chrześcijanie. – Ewangelizacja zależy od ekumenizmu miłosierdzia. Jeśli nie będzie widać naszej jedności, to nie mamy nic do zaoferowania światu, który nie radzi sobie ze swoimi różnicami – podkreślił prymas anglikanów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter