18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

NIK skontroluje ośrodki adopcyjne

Ocena: 0
88

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi czy ośrodki adopcyjne prawidłowo i skutecznie wykonują zadania związane z postępowaniem adopcyjnym - poinformowała PAP w poniedziałek NIK. Izba przy pomocy anonimowych ankiet o funkcjonowanie ośrodków zapyta rodziców adopcyjnych.

fot. pixabay.com

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku w Polsce działało 66 ośrodków adopcyjnych, z których 60 proc. to placówki publiczne. Jak poinformowała NIK powołując się na dane z ministerstwa liczba adopcji krajowych od lat utrzymuje się na poziomie ok. 3 tys. dzieci rocznie. Do adopcji zagranicznych kierowanych jest ok. 300 dzieci.

Izba podkreśla, że obowiązujące od 2012 r. procedury adopcyjne są często oceniane – przez zgłaszających gotowość do przysposobienia – jako nadmiernie skomplikowane.

  NIK rozpoczęła kontrolę, która sprawdzi, czy ośrodki adopcyjne prawidłowo i skutecznie wykonują zadania związane z postępowaniami adopcyjnymi. Na stronie internetowej Izby została zamieszczona ankieta dla rodziców, którzy przysposobili dziecko lub są w trakcie procedury adopcyjnej, bądź też znaleźli się w sytuacji, w której podjęte działania nie zakończyły się adopcją. Udzielone odpowiedzi pomogą kontrolerom w uzyskaniu pełniejszego obrazu badanego zagadnienia – podała NIK.

Ankietowani są pytani m.in. o długość trwania procesu adopcyjnego, o zapewnienie dyskrecji/intymności w przebiegu procedur oraz o to czy ich zdaniem w procesie adopcyjnym występowały bariery i problemy. Rodzice adopcyjni mogą się także wypowiedzieć co do zagrożenia korupcją w trakcie adopcji oraz wskazać elementy jakie zmieniliby w funkcjonowaniu systemu adopcyjnego ośrodków adopcyjnych.

NIK podkreśla, że ankieta jest anonimowa. Można ją wypełnić przez internet – pod adresem: https://zapytania.nik.gov.pl/limesurvey/index.php/864576.

Ankiety można wypełniać do 31 grudnia 2017 r.(PAP)

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -