25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niewolnicy są wśród nas

Ocena: 0
1265

Nie tylko atrakcyjne dziewczyny, porywane z ulicy do pracy w seksbiznesie, są dziś niewolone. W pułapkę pracy niewolniczej wpada kilkanaście tysięcy Polaków rocznie.

Inscenizacja odbicia niewolników przez polskie służby; fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Porywać nie trzeba, ofiary same zgłaszają się do pracy. A „pracodawcy” używają fałszywych ofert, by zwabić je w miejsce wyzysku.

– Najgorszy jest mechanizm „fałszywego długu” – mówi Joanna Trela, kierowniczka Projektu Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi Armii Zbawienia w Polsce. – „Pracodawca” przekonuje, że „darmowy” przejazd do pracy, załatwienie mieszkania i samego zatrudnienia trzeba odpracować. Uzależniając w ten sposób pracownika od siebie, „pracodawca” manipuluje ofiarą przez przemoc. Dług nigdy się nie kończy.

 

Przy drodze, w domu i barze

Na całym świecie jest 40 mln niewolników, w tym 25 mln zniewolonych przez pracę.

– „Idealna” ofiara to osoba z biednego środowiska, z trudnymi doświadczeniami życiowymi: z rozbitej rodziny, dotknięta przemocą, problemem alkoholowym bliskich, trudnymi relacjami, odrzucona przez matkę, bita przez ojca, wykorzystywana seksualnie. Nie ma kwalifikacji zawodowych, nie zna języków obcych, ma niskie poczucie wartości – mówi ppor. Magdalena Pusz, psycholog więzienny. – Taką osobą łatwo manipulować.

Handlarze ludźmi z kolei prezentują zaburzenia osobowości. – Nie mają skrupułów przed wykorzystywaniem ludzi, są agresywni, nastawieni na czerpanie korzyści z wyzysku innych. Brak im empatii i obaw przed karą – wymienia ppor. Magdalena Pusz.

Częsty przykład to porzucona kobieta z dzieckiem: wdaje się w romans internetowy z podstawionym „lover boyem”, który ją w sobie rozkochuje. Podczas spotkania w realu zostaje uprowadzona i kończy jako przydrożna prostytutka.

Ale współczesne niewolnictwo to nie tylko przymuszanie do prostytucji. Mężczyzna właśnie stracił pracę, a chce szybko i łatwo zarobić. „Wystarczy podpisać tutaj, a my się wszystkim zajmiemy, decyduj się szybko, liczba miejsc ograniczona” – słyszy. Nie wie, że właśnie podpisał cyrograf. Trafi do współczesnego obozu pracy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (684), 18 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -