2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niewidzialna ręka

Ocena: 5
1033

Sedno w tym, by młody człowiek odkrył, że świat na lepsze zmieniają działania konkretnych ludzi.

fot. pexels.com

Każdy, kto miał kontakt z harcerstwem, wie, czym są sprawności. To rodzaje sprawdzianów w konkretnych obszarach, wymaganych do uzyskania kolejnych stopni harcerskich. Jest to sposób motywowania młodych do samorozwoju. Zdobyte sprawności widnieją na prawym rękawie munduru harcerskiego jako małe odznaki. Zwykle wyszywa się je lub przyszywa po trzy w rzędzie w niewielkich odstępach. Rodzajów sprawności jest wiele; są wśród nich tradycyjne, obecne od samego powstania harcerstwa, jak „trzy pióra”, lub bardziej współczesne, jak „webmaster”.

Sprawność „niewidzialna ręka” należy do tych przedwojennych. Zdobywa się ją, gdy kandydat na podstawie obserwacji i rozmów umie zaplanować zadanie służące konkretnej osobie lub społeczności. Może to być na przykład pomoc starszej osobie lub naprawa uszkodzonej ławki na podwórku. Trzeba to jednak zrobić w taki sposób, aby adresat działania nie wiedział, kto je wykonał. Z punktu widzenia wychowawczego ma to dwa cele: zdolność odkrywania możliwości pomocy innym i umiejętność bezinteresownej służby. W przypadku zdobywania tej sprawności ta bezinteresowność nie jest ze względów oczywistych całkowita, bo czyn zostaje podjęty w celu zdobycia sprawności, a więc jest w tym jakiś interes i zysk z pomocy, której się udziela.

Sedno w tym, by młody człowiek odkrył, że tym, co zmienia świat na lepsze, są działania konkretnych ludzi. Następnym krokiem jest zrozumienie, że takim czynem można wnieść coś pozytywnego do społeczeństwa. Młodemu człowiekowi początkowo wystarczy zwykły uśmiech, jednak chodzi o to, by stopniowo podejmować trud towarzyszący dobrym uczynkom. Zwykle łączy się to z nauką, a potem z pracą zawodową. To tam jest pierwsze pole do realizacji „nowego przykazania”. Dobroczynność, szczególnie jeżeli ma być trwała, wymaga profesjonalizmu.

„Sprawność” w służbie jest warunkiem sine qua non realizacji przykazania miłości. Ważnym obszarem dla tej sprawności jest praca zawodowa. Student, który się nie uczył, bo jest aktywistą społecznym, w przyszłości niewiele dobra będzie w stanie zrobić. Pracownik, który nie dba o swoje dalsze doskonalenie zawodowe, również ograniczy swoje możliwości czynienia dobra. Nie wystarczy, aby ręka była niewidzialna, musi być sprawna i pracowita.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter