21 października
środa
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nieśmiertelny symbol Warszawy

Ocena: 0
1367

fot. Rafał Laszuk / Idziemy

Aleksandra Nawarycz zauważa, że Zamek nie zapomina o służebnej roli wobec turystów, którzy pragną zaznać relaksu w pełnym splendoru otoczeniu królewskiej rezydencji. – Kompleks ogrodowy stworzył nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców stolicy i jej gości. Dużą popularnością cieszą się też imprezy w nowoczesnej przestrzeni zabytkowych Arkad Kubickiego, u podnóża zamkowej skarpy: Warszawskie Targi Sztuki, Targi Wydawców Katolickich, Targi Książki Historycznej czy letni festiwal Królewskie Arkady Sztuki.

– Za pierwszym pobytem nic nie wiedziałam o Pałacu Kultury ani o Zamku Królewskim – mówi Ana z Barcelony. – Dziś wiem już o jednym i drugim. Chociaż mają całkiem inną historię, oba są niesamowite i rozpoznawalne dla Warszawy.

 


MISJA: KULTURA

Zamek stara się realizować swoją misję wielopłaszczyznowo, choć z wyraźnym naciskiem na aspekt kulturotwórczy. Jako muzeum królewskich wnętrz stale wzbogaca zbiory o nabytki najwyższej klasy. Uzupełniają one ekspozycje stałe i stanowią kontynuację królewskiej tradycji kolekcjonerskiej.

– Poza Apartamentem Wielkim i Królewskim metamorfozę przechodzi również Pałac Pod Blachą. Jego aranżacja nabiera nowych walorów poznawczych, tworząc pasjonującą opowieść o czasach Księstwa Warszawskiego, a szczególnie o politycznym i prywatnym życiu księcia Józefa Poniatowskiego – precyzuje Aleksandra Nawarycz. – Dużym sukcesem i ważnym wydarzeniem bieżącym jest także ekspozycja „36 x Rembrandt”, która, przedłużona, zakończy się 11 listopada. Ukazuje ona dwa zamkowe obrazy mistrza: „Dziewczynę w ramie obrazu” oraz „Uczonego przy pulpicie”, w szerszym kontekście jego prac graficznych i rysunków, a także kopii.

Zamek pozostaje również instytucją wystawienniczą, organizującą wystawy związane z kulturą i historią dworską, jak też te poświęcone dziejom oraz artystom współczesnym. Oferta edukacyjna uwzględnia potrzeby uczniów wszystkich poziomów kształcenia, dorosłych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Właśnie z myślą o tej ostatniej grupie powstają specjalne przewodniki, programy lekcji muzealnych czy zajęcia z audiodeskrypcją. Działania te wpisują się w ideę kultury dostępnej, w myśl której oferta kulturalna Zamku dociera bezpłatnie do szerokiego grona odbiorców, np. w ramach akcji „Darmowy listopad”, „60+ Kultura” czy Tydzień Małżeństwa. W najbliższym czasie kontynuowane będą obchody Roku Wazowskiego, który zwieńczy przekrojowa wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”; otwarcie przewidziano na 6 listopada.

 


POZA GRANICAMI

Zamek Królewski należy m.in. do European Royal Residences Association, a zamkowe ogrody – do European Network of Historic Gardens i European Garden Heritage Network. W ramach umów partnerskich Zamek nawiązuje i prowadzi współpracę z innymi rezydencjami królewskimi, m.in. we Włoszech i w Szwecji.

– Zainteresowanie międzynarodowych instytucji, środowisk naukowych i mediów wzbudza nie tylko bieżąca działalność muzeum, lecz także fenomen heroicznej odbudowy Zamku, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny. W ciągu ostatnich lat XX-wiecznej historii Zamku poświęcili uwagę m.in. dziennikarze z Tajlandii, Grecji czy Egiptu, realizujący w muzeum nagrania na potrzeby programów TV i wideoblogów – wyjaśnia Aleksandra Nawarycz. – Jako współczesna marka Warszawy i Polski Zamek funkcjonuje także dzięki wydarzeniom dyplomatycznym o charakterze międzynarodowym, do których zaliczyć należy m.in. szczyt szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, wizyty prezydentów USA czy szczyt Inicjatywy Trójmorza. W Zamku odbywają się również konferencje naukowe, jak np. 20. kongres CODART – zjazd prestiżowej organizacji kuratorów opiekujących się zbiorami sztuki flamandzkiej i holenderskiej, organizowany co roku w innym kraju.

Na rozpoznawalność Zamku wpływają także wspólne przedsięwzięcia wystawiennicze. Jednym z nich jest ekspozycja „Modernizm na Węgrzech. 1900-1930”, organizowana wspólnie z Muzeum Janusa Pannoniusa w Peczu, czy „Królewska wystawa róż” we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie. Dzieła z zamkowej kolekcji, takie jak obrazy Canaletta i Jana Matejki, były w ostatnich latach prezentowane na zagranicznych wystawach w Chinach, we Włoszech, a obecnie we Francji.

– Wierzymy, że jako instytucja kultury działająca w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, wydawniczej, edukacyjnej i reprezentacyjnej, a także jeden z czołowych krajowych obiektów turystycznych, Zamek spełnia swoją rolę kulturotwórczą i państwową – podkreśla Aleksandra Nawarycz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
«Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,2-12; Ps (Iz 12,2.3 i 4bcd-6); Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter