6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepowtarzalny

Ocena: 0
857

Tą biografią można by obdzielić kilku innych ludzi. Nie dziwią zatem jej rozmiary. Do rąk czytelników trafił właśnie drugi tom trylogii „Jan Karski. Jedno życie” autorstwa Waldemara Piaseckiego.

Pierwsza część, „Madagaskar”, to kronika przedwojennych losów polskiego emisariusza. Obszerny tom drugi, „Inferno”, stanowi relację z lat 1939-45, od mobilizacji poprzez kampanię wrześniową, niewolę sowiecką i niemiecką, misje kurierskie, po powstanie legendarnego „Tajnego państwa”. Wkrótce ukazać ma się „Manhattan”, tom trzeci, o powojennych losach Karskiego.

Waldemar Piasecki, tłumacz „Tajnego państwa” i wieloletni sekretarz Karskiego, opisuje jego dzieje z precyzją, ale i beletrystyczną swobodą. Pokazuje tło historyczne, które zdeterminowało losy młodego podporucznika i na którym on sam odcisnął wyraźne piętno, walcząc o ratunek dla okupowanej Polski i masowo mordowanych  Żydów. Książka jest nie tylko kroniką życia jednej z najbardziej fascynujących postaci XX wieku, ale również zapisem polskich dziejów.

„Karski był niepowtarzalny. Niepowtarzalny w swej odwadze i niepowtarzalnie samotny” – napisał we wstępie do pierwszego jeszcze tomu Eli Wiesel. Po lekturze dzieła Piaseckiego pozostaje tylko przyznać mu rację.


Waldemar Piasecki, „Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść, tom II (1939-1945). Inferno”, Insignis, Kraków 2017, ss. 1268 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter