2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niebezpieczny "Płonący Gotyk"

Ocena: 0
2216

Podczas Maslenicy, prawosławnego święta obchodzonego przez siedem dni, 8 tygodni przed Wielkanocą, w Nikoła-Leniwcu w obwodzie kałużskim w Rosji spalona została makieta budowli przypominającej kościół katolicki. Miał być to „performans Płonący Gotyk”.

fot. YouTube

30-metrowa makieta zbudowana została z drewna (głównie gałęzi) przez znanego architekta Nikołaja Polisskiego. Zdjęcia ukazują, jak pali się wielkim ogniem, otoczona przez spory tłum ludzi.

„Performans” został negatywnie przyjęty przez Rosyjski Kościół Prawosławny. – Symbole chrześcijaństwa, zarówno linii zachodniej jak i wschodniej, powinny cieszyć się szacunkiem – powiedział wiceszef synodalnego oddziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. stosunków Cerkwi ze społeczeństwem, Wachtang Kipszidze. A jeszcze przed „performansem” deputowany do Dumy Witalij Miłonow w wywiadzie dla radia „Goworit Moskwa” nazwał organizatorów imprezy „diabelskim pomiotem”, a spalenie makiety kościoła – ekstremizmem. Jeden ze znanych dziennikarzy rosyjskich zapytał publicznie, jak zareagowano by w Rosji na spalenie makiety prawosławnej cerkwi gdzieś w Europie.

„Nie oczekiwałem takich oskarżeń” – napisał na swojej stronie internetowej Nikołaj Polisski. I wyjaśnił, że w stylu gotyckim budowane były nie tylko kościoły, ale i zamki, uniwersytety i sądy. Na jego budowli nie było krzyża, a środku nie stał żaden ołtarz – nie był więc to kościół. Tym niemniej Polisski poprosił „wszystkich prawosławnych i nieprawosławnych chrześcijan” o wybaczenie.

Twórca „Płonącego Gotyku” ma 61 lat i pochodzi z Moskwy. Jest jednym z głównych rosyjskich przedstawicieli „sztuki ziemi” (land art), której głównym tworzywem jest przestrzeń środowiska naturalnego. Część jego projektów została zrealizowana właśnie w wiosce Nikoła-Leniwiec, 200 km na południowy zachód od Moskwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter