24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli...

Ocena: 4.7
3150

Każdy z nas ma kogoś „po drugiej stronie” – rodziców, współmałżonka, siostry i braci, krewnych i przyjaciół… Płaczemy po ich stracie, ale czy pamiętamy potem o nich w naszej modlitwie? Nasi zmarli sami sobie pomóc już nie mogą. Oni liczą na nas. Dlatego już drugi rok z rzędu Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich zaprasza Polaków do otoczenia ich wspólną modlitwą.

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dla Polaków są to również dni pamięci narodowej. Z tego powodu zapalamy znicze na grobach powstańców, mogiłach nieznanych  żołnierzy, cmentarnych kwaterach, w miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom podczas I i II  wojny światowej. Gesty te są wyrazem naszej pamięci, a ona prowadzi do modlitwy, która jest najcenniejszym darem.

Z tego właśnie powodu Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich - wierne idei św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, który był niezwykle wrażliwy na potrzeby dusz czyśćcowych - już drugi rok z rzędu zaprasza Polaków do wspólnej modlitwy - trwającej od 1 do 9 listopada Nowenny za zmarłych "Niech dojdą do domu Ojca" za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego.

Zważ, że wielkim uczynkiem miłości jest towarzyszenie zmarłym w ich pogrzebie, lecz jeszcze większym dziełem jest uwalnianie ich dusz z grobu oczyszczających płomieni przez pobożne modlitwy

– mówił św. Stanisław Papczyński.

Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba

– mówił z kolei św. Jan Paweł II.

Z ks. Łukaszem Wiśniewskim MIC, dyrektorem Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, o akcji modlitwy za zmarłych rozmawia Katarzyna Matusz-Braniecka

W jaki sposób modlić się za naszych zmarłych?

Ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich: Mamy tutaj wiele różnych sposobów od zwykłej modlitwy w intencji zmarłych: „Wieczny odpoczynek, racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci” czy „Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie”, po nawiedzanie cmentarzy, zapalanie świec, ofiarowanie naszych modlitw. Najdoskonalszą modlitwą, którą możemy ofiarować, jest Msza św. i to jest najpiękniejszy dar. Mamy różnego rodzaju odpusty za zmarłych, Jest wiele możliwości, nasze dobre uczynki i naszą jałmużnę możemy ofiarować w intencji zmarłych.

Ma ksiądz duży kontakt z osobami starszymi, wcześniej pracował ksiądz z dziećmi. Jak patrzą oni na śmierć?
Śmierć jest zawsze tajemnicą. Osoby młode patrzą na nią jak na pewną rzecz odległą, sprawę, na którą mamy jeszcze czas. Choć dobrze wiemy, że śmierć nie jest związana z konkretnym wiekiem. Nie tak dawno uczestniczyłem w pogrzebie 17-latka, jednego z moich wychowanków, który zginął w wypadku samochodowym. Nie dawno uczestniczyłem też w pogrzebie dziecka, które zmarło natychmiast po urodzeniu.
Zatem, to nie jest tak, że temat śmierci nam się oswaja wraz z wiekiem. Na dobrą sprawę temat śmierci zawsze będzie niewygodny, bo jest pewną tajemnicą. Dochodzimy do momentu, którego nie znamy. Jest brama, która jeszcze dzisiaj nie jest znana. I dlatego będziemy troszeczkę się bali. Ale zarazem, kiedy patrzymy oczami wiary, to budzi się w nas nadzieja, bo pomimo niepokoju wiemy, że jeżeli Pan Bóg ma nas w swoich rękach, to możemy i przez to przejść, żeby mieć większe dary, które nam obiecuje.

Dlaczego św. Stanisław Papczyński jest dobrym orędownikiem dusz czyśćcowych?
Jest wielkim propagatorem modlitwy za zmarłych. Sam miał wielką wrażliwość, czy jako kapelan żołnierzy, którzy ginęli często bez przygotowania, czy też, kiedy widział wiele osób, które umierały w czasie zarazy. Sam też wiele razy unikał śmierci i widział, jak ważny jest, żeby pamiętać o konających i zmarłych.

Co wiemy o doświadczeniach mistycznych św. Stanisława?
Miał wizje dusz czyśćcowych, wtedy gdy modlił się za zmarłych żołnierzy, którzy zginęli w czasie wojen, ale też na dworze Karskich czy w Studziennej. Były to wizje dusz czyśćcowych, które bardzo ciężko przeżywał, bo widział, jak one tam mocno doznają umęczenia i jak to oczyszczenie jest dla nich bardzo bolesne. I dlatego miał tę ogromną wrażliwość i zachęcał swoich braci, i wszystkich innych, do modlitwy, która ulży im w cierpieniach.
Te jego doświadczenia  mistyczne bardzo mocno wpływały na braci. Mocno ich zachęcał do pokuty, postu, modlitwy w intencji dusz czyśćcowych. Sam zakon Marianów założył na cześć Niepokalanego Poczęcia, aby wspierać zmarłych, którzy cierpią w czyśćcu.

Film o duszach czyśćcowych możemy zobaczyć również na dużym ekranie.
„Czyściec” to najnowszy film Michała Kondrata, którego jesteśmy partnerem medialnym. Jest to poruszająca opowieść o duszach czyśćcowych. To próba znalezienia odpowiedzi na to, co czeka nas na końcu naszej ludzkiej egzystencji. To także przypomnienie postaci najbardziej znanych mistyków, w tym Fulli Horak, św. Faustyny Kowalskiej, św. Stanisława Papczyńskiego czy św. Ojca Pio.

Modlitwa za zmarłych za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego
Panie Jezu, za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego, proszę Cię za tymi, którzy przekroczyli już bramę śmierci i oczekują twojego miłosierdzia w czyśćcu. Spraw, abym w Twoim domu spotkał się z moimi bliskimi i wszystkimi braćmi i siostrami, których powołałeś do życia wiecznego. Amen. Więcej na stronie www.spm.org.pl.
W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską. Skorzystajmy z tej możliwości.

*****

Modlitwa za zmarłych za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego
Panie Jezu, za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego, proszę Cię za tymi, którzy przekroczyli już bramę śmierci i oczekują twojego miłosierdzia w czyśćcu. Spraw, abym w Twoim domu spotkał się z moimi bliskimi i wszystkimi braćmi i siostrami, których powołałeś do życia wiecznego. Amen.

Jednym patronów medialnych akcji jest tygodnik "Idziemy".

Kampania "Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli" ruszyła już 15 października w stacjach radiowych: Radio Warszawa 106,2 FM, Radio Rodzina Kalisz 103,1 FM, Radio Anioł Beskidów - Bielsko Biała 90,2 FM, Radio VIA - Katolickie Radio Rzeszów 103,8 FM i 94,1 FM, Katolickie Radio Podlasie Siedlce 101,7 FM i 106,0 FM, Radio i Białystok 103,3 FM, Radio Jasna Góra 100,6 FM, Radio Poznań, Radio Olsztyn, Radio Lublin, Radio Szczecin, Radio Rzeszów, Radio Katowice, Radio Koszalin, Radio Białystok, RDC Warszawa, PiK Bydgoszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter