28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie należy bać się mówienia o emocjach

Ocena: 5
120

Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych – mówi psychiatra i psychoterapeuta prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, którego wykład o męskiej depresji wygłoszony w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki został właśnie opublikowany na kanale Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki w serwisie YouTube.

Fot. pixabay.com/CCO

90 proc. samobójstw jest dokonywana przez osoby z depresją. 15 proc. osób chorujących na depresję popełnia samobójstwo, jeśli się nie leczy. Leczeniem ryzyko samobójstwa można zmniejszyć o połowę. 3 do 10 (w Polsce – 6) razy częściej samobójstwa popełniają mężczyźni.

Badania pokazują, że kobiety częściej zapadają na depresję. Natomiast prof. Krzysztof Krajewski-Siuda zwrócił uwagę, że one nie oddają rzeczywistości. Zauważył, że kobietom jest łatwiej werbalizować swoje przeżycia, stąd częściej mówią o swoim smutku i przygnębieniu oraz proszą o pomoc w tej materii. Mężczyźni z kolei będą to przedstawiać w sposób bardziej behawioralny.

Spora część epidemiologów uważa, że nie ma różnic w grupach definiowanych płcią w zapadalności na depresję u kobiet i mężczyzn, tylko my nie zawsze tę depresję u mężczyzn widzimy

– podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.

Głównymi objawami depresji są: spadek nastroju, spadek napędu i anhedonia, czyli niemożliwość przeżywania radości, które utrzymują się co najmniej dwa tygodnie. Dodatkowe objawy to osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, czarne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt. Prof. Krajewski-Siuda zauważa, że w przypadku mężczyzn główne objawy nie zawsze są widoczne, a te dodatkowe wysuwają się na plan pierwszy. Z reguły depresja u mężczyzny zaczyna się od większej drażliwości i szeregu zachowań typu acting-out, które mają na celu zneutralizowanie negatywnych emocji – mogą to być zarówno używki, jak i zwiększenie aktywności fizycznej.

Przyczynami męskiej depresji są: stres, zmiany życiowe, choroby, problemy związane z pracą, trudne relacje, samotność, brak akceptacji. Sposobami radzenia sobie z depresją są farmakoterapia i psychoterapia.

Gdy już mężczyzna przychodzi do gabinetu psychiatry, to przychodzi z ciężką albo umiarkowanie ciężką postacią depresji. Wtedy oba te sposoby leczenia są ważne

– podkreśla psychiatra i psychoterapeuta.

Z uczuciami jest tak, że jak my je uznamy i jak je nazwiemy, to one tracą na swojej sile. Nie należy bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych. Nie wahaj się szukać pomocy, bo psychiatra nie jest chyba takim strasznym diabłem, jak go piszą

– wskazywał prof. Krajewski-Siuda.

Wiosenna Szkoła Bioetyki to program szkoleń eksperckich dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego, studentów oraz wszystkich zainteresowanych, którzy w swojej pracy i środowisku spotykają się z tematami bioetycznymi. Druga edycja odbyła się w Krakowie w dniach 14-15 kwietnia 2023 r.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 21, 20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do Ducha Świętego

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter