6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nepal - dobry plan na kolejne lata

Ocena: 0
1165

Nepal jest niedużym krajem położonym u stóp Himalajów, pomiędzy Tybetem a Indiami. Należy do najbiedniejszych, najsłabiej rozwiniętych krajów świata i wciąż musi mierzyć się z katastrofami naturalnymi. Caritas Polska angażuje się w pomoc mieszkańcom Nepalu od czterech lat.

Fot. Caritas Polska

Caritas Polska od 2015 r. jest bardzo zaangażowana w działania pomocowe w Nepalu. Wspólne projekty z Caritas Nepal do tej pory polegały głównie na odbudowie infrastruktury mieszkalnej, wodno-sanitarnej, irygacyjnej, wsparciu mikroprzedsiębiorczości, spółdzielni lokalnych oraz rodzin osób niepełnosprawnych. Kompleksowe działania pomocowe prowadzone były w pięciu miejscowościach w regionach Sindhupalchok, Dolakha, Kavrepalanchok oraz Sindhuli, w których mieszka łącznie ponad 20 tysięcy Nepalczyków.

Po czterech latach działań ukierunkowanych na niwelowanie skutków trzęsienia ziemi Caritas Polska przechodzi do kolejnego etapu zaangażowania. Rozpoczyna nowy, trzyletni projekt działań wraz z Caritas Nepal oraz szpitalem w miejscowości Dhulikhel. Projekt zakłada pomoc o charakterze bardziej rozwojowym, polegającą na wsparciu lokalnych ośrodków zdrowia i prowadzeniu szkoleń medycznych oraz ratowniczych, które mają przygotować lokalny personel medyczny i mieszkańców na katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie czy osuwiska.

– Ze względu na ciągłą groźbę katastrof naturalnych i konieczność kontynuowania pomocy zadecydowaliśmy o wysłaniu do Nepalu w połowie lipca ekipy ekspertów medycznych Caritas Polska. Rozpoczęli oni już cykl pilotażowych szkoleń medycznych i ratowniczych dla członków lokalnych zespołów reagowania kryzysowego – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Szkolenia takie będą przeprowadzane przez grupy ekspertów z Caritas Polska kilka razy w roku przez okres kolejnych trzech lat.


W CIAGŁYM ZAGROŻENIU

To, jak bardzo potrzebne są tego typu szkolenia i przygotowanie lokalnych społeczności na ewentualne katastrofy naturalne, pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Silne opady w 31 dystryktach (na 77 dystryktów) wywołały liczne powodzie oraz osuwiska, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Zginęło co najmniej 90 osób, 29 zaginęło, a 41 zostało rannych. Ponad 13 tysięcy rodzin zostało tymczasowo przesiedlonych. Szacuje się, że powodzie i osunięcia ziemi dokonały poważnych szkód w ponad 37 tysiącach gospodarstw, a liczba całkowicie i częściowo zniszczonych domów sięgnęła 30 tysięcy. Nepalskie służby bezpieczeństwa – armia oraz policja – zostały zmobilizowane do działań ratowniczych i uratowały ponad 33 tysiące osób.

W porze deszczowej większość miejscowości objętych działaniami Caritas Polska jest pozbawiona połączeń w postaci dróg z resztą kraju. Niestety, utrudniony jest też wówczas transport medyczny. Na kilkumiesięczny okres pory deszczowej lokalne ośrodki zdrowia muszą zmagazynować materiały medyczne oraz lekarstwa. Mieszkańcy są zmuszeni do samodzielnego radzenia sobie z niszczycielskimi siłami natury.

 


SAMODZIELNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

W lipcu tego roku do Nepalu przybyła ekipa ekspertów medycznych z Caritas Polska, która rozpoczęła cykl pilotażowych szkoleń medycznych i ratowniczych dla członków lokalnych zespołów reagowania kryzysowego, złożonych z mieszkańców miejscowości górskich oraz personelu medycznego lokalnych ośrodków zdrowia. Szkolenia takie będą prowadzone przez grupy ekspertów z Caritas Polska kilka razy w roku przez trzy kolejne lata. Mają one przygotować mieszkańców do samodzielnego radzenia sobie ze skutkami powodzi, osuwisk oraz innych zagrożeń. Nepalczycy otrzymają odpowiedni sprzęt ratunkowy, rozwiązania organizacyjne i specjalistyczną wiedzę ratowniczą.

Dodatkowo działania Caritas Polska będą związane z doposażeniem oraz remontem miejscowych klinik medycznych, które stanowią jedyną możliwość uzyskania wsparcia w zakresie ochrony zdrowia i życia. Dostęp do usług medycznych jest w tych miejscach ograniczony nie tylko ze względu na bardzo zły stan dróg, lecz również z uwagi na ograniczoną liczbę sprzętu oraz personelu medycznego. Wykorzystując doświadczenia z innych miejsc na świecie, Caritas Polska będzie również prowadzić szkolenia medyczne dla lokalnych wolontariuszy z zakresu pierwszej pomocy i wyposażać ich w podstawowy sprzęt medyczny. Przeszkoleni wolontariusze mieszkający w górskich wioskach będą pierwszym kontaktem dla osób wymagających podstawowej opieki medycznej oraz ogniwem pośredniczącym pomiędzy mieszkańcami a lokalnymi klinikami usytuowanymi w niższych partiach gór, które mają dostęp do sieci dróg.

 


ZDĄŻYĆ NA CZAS

W trakcie wizyt ekspertów Caritas Polska w Nepalu, służących rozpoznaniu potrzeb lokalnej służby zdrowia, okazało się, że konieczne są również szkolenia dla kierowców ambulansów. W wielu przypadkach są oni jedynymi osobami, które mogłyby udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dzięki pomocy udzielanej przez kierowców chorzy będą mieli większe szanse na dotarcie do placówki medycznej. Jest to o tyle ważne, że transport chorego może trwać dość długo ze względu na bardzo zły stan dróg.

Oprócz działań o charakterze szkoleniowym Caritas Polska wesprze również tzw. obozy zdrowotne, prowadzone przez personel szpitala w Dhulikhel. Jest to jedna ze strategii przyjętych zarówno przez organizacje rządowe, jak i pozarządowe mająca zapewnić skuteczną i terminową pomoc okulistyczną, dermatologiczną, ginekologiczną i dentystyczną dla mieszkańców miejscowości oddalonych od dużych ośrodków zdrowia. Polega ona w głównej mierze na kilkudniowej obecności w danym miejscu specjalistów z określonej dziedziny. Dysponując wyspecjalizowanym sprzętem medycznym, będą mogli świadczyć usługi medyczne bezpośrednio w terenie.

Nepal z racji swojego położenia geograficznego, warunków klimatycznych i bardzo trudnego ukształtowania terenu jest systematycznie nawiedzany przez różnego rodzaju katastrofy naturalne. Zniszczenia są ogromne, dlatego tak ważne jest systematyczne wsparcie ze strony darczyńców oraz organizacji pomocowych z innych państw. Caritas Polska w sposób kompleksowy i długoterminowy wspiera Nepalczyków i zamierza kontynuować działania pomocowe finansowane ze środków własnych, zebranych dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa. Realizacja takich działań, ich zakres, rozmiar i częstotliwość mogą być w znaczący sposób wzmocnione i rozszerzone dzięki pomocy firm, instytucji oraz indywidualnych darczyńców, którzy mogą wesprzeć działania Caritas Polska, wpłacając środki finansowe na rachunek bankowy:

PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytuł NEPAL.

 

tekst: Krzysztof Iwiński

zdjęcia: Ewa Katarzyna Matałowska i Jerzy Jaskuła, wolontariusze Caritas

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter