19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nepal chce być jedyną ojczyzną Buddy

Ocena: 0
879

Rząd Nepalu postanowił zorganizować konferencję międzynarodową, która ma wyjaśnić i potwierdzić raz na zawsze, że zarówno Budda, jak i stworzony przezeń system filozoficzno-religijny pochodzą z tego kraju.

2016-05-13 09:56
kg (KAI/AsiaNews) / Katmandu, mz
fot. strudelt via Foter.com / CC BY

Spotkanie to odbędzie się 21 maja, gdy przypadają 2560. urodziny Oświeconego. W tym dniu jest również obchodzone w Nepalu święto „Buddha Jayanti”, uznawane przez polityków, urzędników państwowych i instytucje religijne.

– Istnieje wiele zamieszania co do pochodzenia buddyzmu i miejsca narodzin księcia Siddharthy Gautamy. I ta konferencja pomoże nam szerzyć na całym świecie prawdę o tym, że buddyzm jest produktem Nepalu – oświadczył premier Khadga Prasad Sharma Oli. Podkreślił, że jego kraj jest nie tylko miejscem narodzin Oświeconego [tzn. Buddy], ale także kolebką trzech tradycji buddyjskich: Hinajany, Mahajany i Wadźrajany.

Z kolei nepalski minister turystyki i lotnictwa cywilnego Ananda Prasad Pokharel oznajmił, że zaproszenia do udziału w konferencji przekazano wielu przywódcom światowym, m.in. sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki-moonowi oraz religijnym zwierzchnikom różnych nurtów buddyzmu. Minister poprosił jednocześnie ich wszystkich o wniesienie odpowiednich poprawek do ksiąg naukowych, które mówią o tym, jakoby Budda miał się urodzić w innych krajach.

Ze swej strony rząd Korei Południowej zapowiedział, że podejmie działania na rzecz usunięcia tych błędów historycznych.

Zgodnie z wielowiekową tradycją Siddharta Gautama urodził się w 566 r. przed Chrystusem w mieście Lumbini na południu dzisiejszego Nepalu w rodzinie książęcej w pałacu Tilaurakot. Mieszkał tam do 29. roku życia, po czym opuścił dom rodzinny, aby przyjrzeć się rzeczywistości otaczającego go świata. W obliczu okrucieństw, których był świadkiem podczas trzech spotkań – ze starcem, z chorym i ze zmarłym – zmienił swój pogląd na życie, postanowił porzucić wygody i bogactwa, poświęcając się odtąd życiu ascetycznemu. Stał się Buddą, czyli Oświeconym. Zmarł, czyli – jak uczą buddyści – osiągnął nirwanę, a więc pełne wyzwolenie, w 483 r. przed Chrystusem.

Rzecz znamienna, że zarówno Nepal, jak i Indie, które często bywają określane mianem ojczyzny buddyzmu, są krajami, w których religię tę (a właściwie system filozoficzno-religijny) wyznaje mniejszość miejscowej ludności: nieco ponad 10 proc. w Nepalu i niespełna 1 proc. w Indiach. Państwami, w których buddyści przeważają, są m.in. Mianma (Birma), Kambodża, Laos, Korea Południowa, Mongolia, Sri Lanka, Tajlandia i Wietnam. Znaczący odsetek wyznawcy buddyzmu stanowią też w Japonii, Chinach (głównie Tybet) oraz w niektórych rejonach Rosji (Buriacja, Kałmucja i Tuwa). Buddyzm jest więc religią niemal wyłącznie azjatycką.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter