18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

NBP wyda kolekcjonerski banknot z okazji 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku

Ocena: 0
2671

Narodowy Bank Polski wyda okolicznościowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Emisja banknotu o nominale 20 złotych ruszy 21 sierpnia.

fot. Foter,Photo credit: archer10 (Dennis) 101M Views via Foter.com / CC BY-SA

Na stronie przedniej banknotu poświęconego okrągłej rocznicy koronacji jasnogórskiego obrazu ukazane zostały w wersji graficznej korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 r.). Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej. Korony Matki Bożej Jasnogórskiej i Dzieciątka są podtrzymywane przez pary aniołów. Związane jest to z kultem Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze.

Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy cudownego obrazu.

Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. Związane jest to z życiem Świętego Pawła I Pustelnika, patrona paulinów. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

Na stronie odwrotnej banknotu można dostrzec rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację cudownego obrazu Matki Bożej — iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny - herb paulinów.

Jak wskazuje kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, o. Stanisław Jan Rudziński, symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu.

- Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status — jest Matką, Obrończynią, Królową. Odnotował to już Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”, nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą. Na przestrzeni wieków wielu polskich władców modliło się o wstawiennictwo przed jej cudownym obrazem, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów – przypomniał kustosz.

Banknot na zlecenie NBP wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Autorem projektu graficznego jest Justyna Kopecka. Banknot o nominale 20 zł trafi do obiegu 21 sierpnia. Jak zastrzega bank, banknot będzie miał wartość kolekcjonerską, a jego nakład nie przekroczy 55 tys. egzemplarzy.

Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Narodowy Bank Polski pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter